Οι Χιτ δείχνουν να έχουν αποβάλει εντελώς από πάνω τους την παρουσία του ΛεΜπρον Τζέιμς, και στην δεύτερη σεζόν χωρίς τον «Βασιλιά» παρουσιάζουν εξαιρετική εικόνα, έχοντας φτάσει το ρεκόρ τους στο 19-13, και στην 5η θέση της Ανατολικής περιφέρειας, πίσω από τους Καβαλίερς (21-9), Ατλάντα (21-13), Τορόντο (21-13) και Σικάγο (19-12), και δείχνουν ικανοί να μπούνε δυναμικά στις κορυφαίες οκτώ ομάδες της περιφέρειας, αν και ακόμα το πρωτάθλημα δεν έχει πατήσει τα μισά του δρόμου. Απέναντι στους Μάβερικς οι Χιτ ήταν εξαιρετικοί, και παρά το αμφίβολο της υπόθεσης αναφορικά με τον Ντουέιν Ουέιντ (υπέφερε από ίωση), ισοπέδωσαν το Ντάλας με 106-82. Αιτία αυτής της απόδοσης ήταν ο τρομερός Χασάν Ουάιτσαιντ ο οποίος είχε 25 πόντους (12/16 σουτ) και 19 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής.  Ο Τζέραλντ Γκριν αν και ήρθε από τον πάγκο, αγωνίστηκε για 33 λεπτά, σκοράροντας 19 πόντους (8/13 σουτ), ενώ ο «Flash» κατάφερε να δώσει το παρών για 19 λεπτά έχοντας 10 πόντους (5/6 σουτ, 7 ασίστ). Αυτή ήταν μόλις η 10η φορά στη τεράστια καριέρα του (812 αγώνες), που ήρθε από τον πάγκο. Για το Ντάλας, που βρίσκεται και αυτό στην 5η θέση (στην δυτική περιφέρεια με ρεκόρ 19-14) ο Ζαζα Πατσούλια είχε 14 πόντους (5/9 σουτ) και 13 ριμπάουντ.

Σε ένα ακόμα «αλλόκοτο» παιχνίδι πρωταγωνίστησαν οι Μπουλς, οι οποίοι επικράτησαν με άνεση στο φινάλε των Νικς με 108-81 στο «United Center» του Σικάγο, αλλά κατάφεραν σε ένα ακόμα παιχνίδι να χαραμίσουν το πολύ καλό τους ξεκίνημα, όπου και αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντέρεκ Ρόουζ, προηγήθηκαν με 34-10, αλλά βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ όταν ο Κριστάπς Πορζίνγκις (9 π., 9 ριμπ.) έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του με 65-67 στο 29′. Από εκεί και πέρα οι «Ταύροι» σοβαρεύτηκαν, γύρισαν την κατάσταση, και με ένα επιμέρους σερί 20-2 στο φινάλε πήραν την ευρεία νίκη. Ο Τζίμι Μπάτλερ σκόραρε 23 πόντους (8/18 σουτ, 6 ασίστ) και από 17 πόντους είχαν οι Πάου Γκασόλ (5/17 σουτ, 8 ριμπ.) και Νίκολα Μίροτιτς (4/6 τριπ.). Για τους Νικς, ο Καρμέλο Άντονι είχε 20 πόντους (8/18 σουτ, 7 ριμπ.), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Χοσέ Καλντερόν με 18 πόντους (7/9 σουτ).