Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των playoffs έλαβε τόπο στο «Air Canada Centre» του Τορόντο με τους Ράπτορς να επιστρέφουν από το -15 και να κερδίζουν το παιχνίδι με 102-99, φτάνοντας στο 3-2, με τον Σόλομον Χιλ να καθυστερεί για ένα χιλιοστό…στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Οι «Ινδιάνοι» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, έχοντας 7/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, και ξεφεύγοντας με +17 (18-35), με τον Πολ Τζόρτζ να σκοράρει 22 πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι Ράπτορς κατάφεραν να επιστρέψουν στο σκορ, θέλοντας να εκνευρίσουν τον Πολ Τζόρτζ, με τον superstar των Πέισερς να έχει 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, και τον Μάιλς Τέρνερ (14 π., 7/10 σουτ) να ανεβάζει την διαφορά στο +15 (75-90) στα 49” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, και με το Τορόντο να μην έχει καταφέρει να περάσει τον πρώτο γύρο των πλέι οφς για 15 ολόκληρα χρόνια, ο coach Ντουέιν Κέισι πέρασε στο παρκέ τους παγκίτες, Μπισμάκ Μπιγιόμπο (10 π., 16 ριμπ.), Κόρι Τζόσεφ (8 π.) και τον ρούκι, Νόρμαν Πάουελ (10 π., 4/11 ριμπ.) οι οποίοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας ένα τρομερό επιμέρους σερί 23-2, διαμορφώνοντας το 98-92 με τρίποντο του Κόρι Τζόσεφ στο 3’26” πριν το τέλος. Ωστόσο οι Πέισερς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Σόλομον Χιλ (11 π., 3/4 τριπ.) να μειώνει με τρίποντο σε 100-99 στα 15,3” πριν το φινάλε, ευστοχώντας και στο φινάλε, με το καλάθι να κρίνετε εκπρόθεσμο. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν σκόραρε 34 πόντους (10/22 σουτ), με τον Κάιλι Λάουερι να εμφανίζεται άστοχος με 14 πόντους (1/5 τριπ.). Για τους ηττημένους, ο Πολ Τζόρτζ σκόραρε 39 πόντους (11/19 σουτ, 8 ριμπ., 8 ασίστ) και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στα playoffs, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 15 πόντους (4/7 τριπ.).

Το απόλυτο διατηρούν στις έδρες τους Χοκς και Σέλτικς με την Ατλάντα να κερδίζει στην έδρα της με το ευρύ με το 110-83, σε μια αναμέτρηση που είχε δυο όψεις, και να φτάνει την σειρά στο 3-2. Συγκεκριμένα οι Χοκς ξεκίνησαν πολύ άστοχα το παιχνίδι, έχοντας 6/34 σουτ ως το 17′ (19-29 οι Σέλτικς), για να πάρουν «φωτιά» στην συνέχεια, έχοντας 12/12 εντός παιδιάς, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 26-6 και φτάνοντας την διαφορά στο +10 (45-35) στο 23′. Στην συνέχεια συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας το εύρος της διαφοράς στο +26 (84-58) στο 34′. Ο Αζάια Τόμας (7 π., 3/12 σουτ) πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 25′ (έχει μέσο όρο 28,3 πόντους στα πλέι οφς) και γύρισε μάλιστα τον αριστερό αστράγαλο στην τέταρτη περίοδο, αποχωρώντας από το παρκέ για προληπτικούς λόγους. Για τους νικητές, ο Μάικ Σκοτ είχε 17 πόντους (7/9 σουτ), με τους Κεντ Μπάζεμουρ (4/9 τριπ.) και Τζέφ Τιγκ (5/11 σουτ) να σκοράρουν από 16 πόντους.