Οι Ράπτορς επικράτησαν των Ουίζαρντς με 102-92 στην Ουάσινγκτον και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο των πλέι-οφ με συνολικό σκορ 4-2. Οι Καναδοί μέχρι το 30 δεν είχαν πάρει τη πρωτοπορία στο σκορ και είχαν βρεθεί πίσω με 12 πόντους, όμως με ένα επιμέρους  29-14 στη τέταρτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση. Κορυφαίος για τους θριαμβευτές ήταν ο Λόουρι με 24 πόντους, με τους ΝτεΡόζαν και Βαλαντσιούνας να τον ακολουθούν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να μαζεύει και 12 ριμπάουντ. Για τους «μάγους» ο Μπιλ ήταν πρώτος σκόρερ με 32 πόντους, με τον Ουόλ να προσθέτει άλλους 23.

Στην Ιντιάνα, οι Πέισερς δεν συνάντησαν δυσκολίες και επιβλήθηκαν με 121-87 των Καβαλίερς, ισοφαρίζοντας σε 3-3 και η σειρά θα κριθεί στο Game 7 στο Κλίβελαντ. Από την αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο «βομβάρδιζαν» από παντού, τελειώνοντας τον αγώνα με 15/30 τρίποντα. Για τους νικητές, εξαιρετικός ήταν ο Ολαντίπο, ο οποίος έκανε triple double με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τους Σαμπόνις και Κόλλισον να βρίσκονται πίσω του με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τους «ιππότες» ξεχώρισε ο Λεμπρόν Τζέιμς με 22 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στη Γιούτα, οι Τζαζ επικράτησαν με 96-91 των Θάντερ και με συνολικό σκορ 4-2 προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των πλέι-οφ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Μορμόνους» ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος στη τρίτη περίοδο σημείωσε τους 22 από τους 38 πόντους του, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει  μια διαφορά 10 πόντων στο 29’ (62-52) και στη συνέχεια το προβάδισμα των γηπεδούχων πήγε και στους 13 (86-73 41’). Επίσης, ο ρούκι της Γιούτα ήταν ψύχραιμος και από τη γραμμή των βολών, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και πλησίασαν στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη. Για τους «Μορμόνους», ο Μίτσελ ήταν εκπληκτικός με 38 πόντους, με τον Φέιβορς να κάνει double double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τις «αστραπές», φανταστικός ήταν ο Ουέστμπρουκ με 46 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Άνταμς να τελειώνει «διπλός» την αναμέτρηση με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ.