Απίθανα πράγματα για ακόμη μια φορά από τον Λεμπρόν Τζέιμς.

Ο «βασιλιάς» βγήκε και πάλι μπροστά για τους Καβαλίερς και οδήγησε το Κλίβελαντ στη νίκη με 105-101 κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς. Οι «ιππότες» θα αντιμετωπίσουν στο δεύτερο γύρο των πλέι-οφ τους Τορόντο Ράπτορς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους θριαμβευτές ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 45 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Τόμσον να κάνει double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ θετικός ήταν ο Λοβ με 14 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, για τους ηττημένους, ο Ολαντίπο ήταν εκπληκτικός με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Κόλλισον να τον ακολουθεί με 23 πόντους, όμως οι δύο παίκτες δεν έφταναν για τους Πέισερς.

Οι Καβαλίερς μπήκαν δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού και πήραν διαφορά 10 πόντων (19-9) με μπροστάρηδες τους Τόμσον και Τζέιμς, με τη πρώτη περίοδο να κλείνει στο 31-19. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον «βασιλιά» να σκοράρει από παντού και να δίνει αέρα 14 πόντων στην ομάδα του (35-21). Οι Πέισερς αντέδρασαν και μείωσαν στους 4 (35-31), ωστόσο η ομάδα του Τάιρον Λου πήγε στα αποδυτήρια με +11 (54-43). Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε φτάσει ήδη τους 26 πόντους.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (58-59). Ο Τζέιμς αποχώρησε για τα αποδυτήρια και προς στιγμήν οι φίλοι της ομάδας, αλλά και οι συμπαίκτες του «πάγωσαν». Το σκηνικό όσον αφορά στον αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου (76-74). Στη τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Λοβ, ο οποίος έδινε τη λύση στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά στους 8 (82-74 39’). Εκεί επέστρεψε και ο Λεμπρόν και οι Καβαλίερς κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά. Οι Πέισερς μείωσαν στους 4 (100-96 στα 50’), ωστόσο ο «βασιλιάς» σκόραρε στην επόμενη επίθεση (102-96 στα 30’). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 105-101, παίρνοντας στο δεύτερο γύρο των πλέι-οφ.