17 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα (9/12) από το ίσως πιο σπουδαίο ατομικό clutch σόου στην ιστορία του ΝΒΑ, όταν δηλαδή στις 9 Δεκεμβρίου 2004 ο Tracy McGrady… ξέρανε με 13 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα του ντέρμπι του Τέξας με τους San Antonio Spurs χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στους Houston Rockets!

Eκείνη την ημέρα λοιπόν, η καλύτερη ομάδα της Δύσης και μετέπειτα πρωταθλήτρια κόσμου στο τέλος της χρονιάς, τα «Σπιρούνια» ταξίδευαν στην… κόκκινη μεριά της πολιτείας τους για να αντιμετωπίσουν τη μέτρια μέχρι στιγμής αρμάδα των «Ρουκετών» (αργότερα θα τελείωνε τη σεζόν με 51 νίκες σε 82 ματς), και μέχρι και το τελευταίο λεπτό της συνάντησης όλα έδειχναν να κυλούν ομαλά -με τον Tim Duncan με μια ελεύθερη βολή να κάνει το σκορ 64-74 1 λεπτό και 2” πριν το φινάλε.

Είχε υπολογίσει όμως, χωρίς τον «Τ-Μac»!

Συγκεκριμένα, από τα 35” μέχρι και το απόλυτο τέλος του παιχνιδιού, ο τρομερός ιστορικά σκόρερ θα ευστοχούσε σε 4 τρίποντα (ένα τρίποντο + φάουλ), με το τελευταίο μάλιστα να επέρχεται μόλις 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μετέπειτα από κλέψιμο στον Brown!

Όπως αποτυπώνεται και στο play by play του ντέρμπι, ο Αμερικανός σκόρερ πήρε πάνω του όλη την ομάδα και της χάρισε μια σπουδαία νίκη.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως αυτό το ματς δεν ήταν το μοναδικό εκείνη την ημέρα του Δεκεμβρίου με μια ηχηρή ανατροπή, αφού την ίδια στιγμή οι Portland Trail Blazers θα δεχθούν μόλις 2 πόντους στα τελευταία 4 περίπου λεπτά από τους Boston Celtics και με buzzer beater τρίποντο του Shareef Abdur-Rahim στην εκπνοή κατάφεραν να φτάσουν σε μια τρομερή επιτυχία -στο ίσως πιο ξεχασμένο νικητήριο καλάθι από καταβολάς ΝΒΑ!