Οι Ουόριορς έγιναν η πρώτη ομάδα που έφτασε τις 40 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα (40-4) γιορτάζοντας την επιστροφή του Στηβ Κερ στον πάγκο τους με το άνετο 122-110 απέναντι στους Πέισερς. Με αυτή τη νίκη οι Πρωταθλητές έφτασαν το  τις 38 συνεχόμενες στην «Oracle Arena» και ισοφάρισαν το τρίτο μεγαλύτερο εντός έδρας σερί στην ιστορία του ΝΒΑ που είχαν μέχρι πρότινος μόνοι τους οι Σέλτικς της σεζόν 1985-86. Οι μόνες ομάδες που έχουν μεγαλύτερα σερί εντός έδρας νικών είναι πλέον οι Μπούλς από το 1995 έως το 1996 (44-0) και οι Μάτζικ της ίδιας χρονικής περιόδου (40-0). Με πολλά κέφια εμφανίστηκε ο Στεφ Κάρι, ο οποίος πέτυχε triple double έχοντας 39 πόντους (8/15 τριπ., 10 ριμπ., 12 ασίστ), ενώ σε ένα ακόμα double double έφτασε ο Ντρέιμοντ Γκριν με 22 πόντους (10/15 σουτ) και 11 ριμπάουντ. Για την Ιντιάνα, κορυφαίος ήταν ο παγκίτης, Μάιλς Τέρνερ με 31 πόντους (12/17 σουτ, 8 ριμπ.), ενώ άστοχος εμφανίστηκε ο Πολ Τζόρτζ (12 π., 5/15 σουτ).

Στο Τέξας σταμάτησε το νικηφόρο σερί των Μπακς, οι οποίοι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες στο «Toyota Center» από τους Ρόκετς με 102-98 και έμειναν στις 19 νίκες. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχοντας 18 πόντους (4/4 βολές, 7/12 δίποντα, 6 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ., 2 λάθη) σε 34 λεπτά συμμετοχής, ενώ 21 πόντους πέτυχε ο Κρις Μίντλεντον, ο οποίος με το μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι (1/7) μείωσε σε 100-98 στα 6,9” πριν το τέλος. Το σκορ έκλεισε ο Τρέβορ Αρίζα με δυο βολές στα 4,3” (19 π., 5/11 τριπ.), με τον Τζέιμς Χάρντεν να έχει 30 πόντους (5/8 τριπ., 8 ασίστ), και τον Τζος Σμιθ να κάνει ντεμπούτο για την φετινή σεζόν (2 π.).

Με τον Κέμπα Ουόκερ να κάνει τρομερά πράγματα στο παρκέ, οι Χόρνετς έφτασαν σε ακόμα μια ανατροπή, κερδίζοντας στην παράταση τους Μάτζικ στην «Amway Center» του Ορλάντο με 120-116, στην μεγάλη μάχη που γίνεται για τα πλει οφ της Ανατολικής περιφέρειας. Οι Μάτζικ καθοδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Βίκτορ Ολαντίπο (29 π., 11/19 σουτ) προηγήθηκαν με 89-70 στο 33′ για να επιστρέψουν στο παιχνίδι οι «Σφήκες», επικρατώντας στην παράταση. Ο Κέμπα Ουόκερ σκόραρε 40 πόντους (14/28 σουτ, 7 ριμπ., 9 ασίστ, 4 κλεψ.), με τον Τροι Ντάνιελς να έχει 17 πόντους (7/15 σουτ).