Οι Ουόριορς έβαλαν το «κοστούμι» των playoff για μια βραδιά και έβαλαν τέλος στο σερί 9 νικών του Χιούστον επικρατώντας με 104-106. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για σημαντικό διάστημα του παιχνιδιού το οποίο κρίθηκε στην «ρουλέτα» των ελεύθερων βολών, παρότι οι «πολεμιστές» προηγήθηκαν με +10(94-104) 2:43 πριν την λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ομάδα του Στιβ Κερ έκανε φάουλ ώστε να μην επιτρέψει στις «ρουκέτες» να επιχειρήσουν τρίποντο και ο Τζέιμς Χάρντεν αστόχησε σε μία από τις δύο με 6 δεύτερα να απομένουν, με τον Ιγκουοντάλα να εξασφαλίζει το ριμπάουντ και την νίκη για τους πρωταθλητές. Για τους Ουόριορς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντουράντ, ο Κάζινς είχε 27 πόντους,8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Τόμπσον σταμάτησε στους 30 πόντους με 5-10 τρίποντα. Για τους Ρόκετς, ο Χάρντεν είχε 29 πόντους και ο Πολ 24 πόντους σε μια αναμέτρηση που θύμισε πολύ τις «μάχες» των δυο ομάδων στα περσινά playoff.

Η Ουάσινγκτον κάλυψε κάποιο από το χαμένο έδαφος και πλησίασε στις θέσεις των playoff, μετά την νίκη της με 100-90 επί των Μάτζικ. Οι «Μάγοι» στηρίχθηκαν στην εξαιρετική άμυνα και στο δίδυμο των Μπιλ-Μπράιαντ και έφτασε σε μία κομβικής σημασίας νίκη. Ο Μπράντλει Μπιλ είχε 23 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ Μπράιαντ και Πάρκερ πρόσθεσαν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα μαζεύοντας συνολικά και οι δυο 19 ριμπάουντ. Από την άλλη, οι Μάτζικ γνώρισαν την 4η ήττα τους στα τελευταία 5 παιχνίδια με τον Νικόλα Βούσεβιτς να τελειώνει την αναμέτρηση με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Σπουδαίας σημασίας νίκη πήραν οι Χιτ απέναντι στο Ντιτρόιτ με 108-74. Το Μαϊάμι έτρεξε σερί 21-0 στις αρχές τις 3ης περιόδου και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ουίνσλο με 16 πόντους, ενώ κομβικός στην εξέλιξη του αγώνα ήταν ο Ρίτσαρντσον με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους ηττημένους που έπαθαν «μπλακάουτ»στην 3η περίοδο πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους σε 12 λεπτά, ο Γκρίφιν είχε 13. Στην Οκλαχόμα, οι Θάντερ ξεπέρασαν την μέτρια παρουσία του 1ου ημιχρόνου και έφτασαν στην νίκη με 108-96 επί των Νετς. Σημαντικός «αρωγός» για την νίκη της ομάδας αποτέλεσε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, που τελείωσε την αναμέτρηση με τριπλ-νταμπλ έχοντας 31 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ ο Πολ Τζορτζ ανέβασε την απόδοση του στο 2ο μέρος πετυχαίνοντας 25 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ.Για τους Νετς, ο Ντινγουίντι είχε 25 πόντους.

Η Ατλάντα έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών που έτρεχε το Μέμφις επικρατώντας με 132-111. Για τους Χοκς, ο Κόλινς είχε 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γιανγκ πέτυχε 22 μοιράζοντας και 8 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Μάιλς είχε 33 πόντους με 8-12 τρίποντα και Κόνλει 20 μαζί με 7 ασίστ. Τέλος, η Γιούτα δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο απέναντι στους Σανς επικρατώντας με 97-114. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 26 πόντους(16 από αυτούς στο 2ο ημίχρονο), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Γκομπέρ, που κυριάρχησε στο «ζωγραφιστό» με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ. Από πλευράς Φίνιξ, ο Μπούκερ είχε 27 πόντους με τον Αίτον να «υποφέρει» στα χέρια του Γκομπέρ τελειώνοντας την αναμέτρηση με 2 πόντους(1-9 σουτ) και 9 ριμπάουντ.

Ουάσινγκτν Ουίζαρντς- Ορλάντο Μάτζικ 100-90

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ- Μπρούκλιν Νετς 108-96

Μαϊάμι Χιτ- Ντιτρόιτ Πίστονς 108-74

Ατλάντα Χοκς- Μέμφις Γκρίζλις 132-111

Χιούστον Ρόκετς- Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 104-106

Φίνιξ Σανς- Γιούτα Τζαζ 97-114