Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν μπόρεσε να επαναλάβει την σπουδαία εμφάνιση (14π.) που είχε κάνει τα ξημέρωματα του Σαββάτου (6/10) απέναντι στο Μέμφις. Αυτή την φορά ο Ελληνας γκαρντ των Χοκς έμεινε στα… ρηχά σήμερα (8/10) κόντρα στους «αγριεμένους» Θάντερ, που κέρδισαν εύκολα τα γεράκια με 113-94.

Ο Ντόρσεϊ έμεινε στο παρκέ 14 λεπτά και είχε… σχετικά μέτριο απολογισμό για την αξία του, καθώς πέτυχε 5 πόντους (3/3 βολές, 1/2δίποντα, 0/3 τρίποντα), πήρε 5 ριμπάουντ, και είχε ακόμα 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Την παράταση έκλεψε στον αγώνα ο Πολ Τζορτζ. Ο σταρ της Οκλαχόμα Σίτι πέτυχε 22 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ, έκανε 6 κλεψίματα και είχε ακόμα 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Αξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γερμανός Ντένις Σρέντερ, ο οποίος είχε 20 πόντους με 9/14 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο.

Στην άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ της Ατλάντα ήταν ο Άλεξ Λεν (πέτυχε 18 πόντους), ενώ ο Τρει Γιανγκ είχε 16 πόντους.

Οσο για το ματς που έγινε στην Τούλσα, η Οκλαχόμα Σίτι πήρε μπροστά μετά το πρώτο δωδεκάλεπτο και είχε συνέχεια πατημένο το γκάζι ως το τέρμα. Μάλιστα αν δεν χαλάρωνε στην τέταρτη περίοδο (οι Χοκς κέρδισαν με 27-20 το 12λεπτο αυτό) τότε η διαφορά ίσως να ήταν πάνω από 30 ποντους!.