Το προηγούμενο βράδυ οι Μπακς έχαναν ένα δικό τους παιχνίδι, κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια τους από τους Χόρνετς, αλλά το ταξίδι τους στην «Philips Arena» της Ατλάντα έδειξε ότι είναι ακόμα ζωντανοί, καταφέροντας να επικρατήσουν με 117-109 στην δεύτερη παράταση, με τον Τζάμπαρι Πάρκερ με 28 πόντους (11/21 σουτ, 13 ριμπ.) να φτάνει σε ρεκόρ καριέρας. Εξαιρετικός ήταν και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 8/17 σουτ, 12 ριμπάουντ, σε 38 λεπτά συμμετοχής, έχοντας ωστόσο την ατυχία να αποβληθεί με έξι φάουλ στο 47′, με αποτέλεσμα να δει και τις δυο παρατάσεις από τον πάγκο. Σταθερός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Γκρέγκ Μονρό, ο οποίος ήταν ο τρίτος της παρέας των double double, σκοράροντας 24 πόντους (10/20 σουτ) και μαζεύοντας παράλληλα και 12 ριμπάουντ.

Αναφορικά με την διακύμανση του παιχνιδιού, ο Σρόντερ με ντράιβ στα 3” ισοφάρισε σε 94-94 για τους Χοκς, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, ενώ την ίδια δουλειά έκανε ο Αλ Χόρφορντ με ένα σουτάκι από τα τρία μέτρα στα 8,4” της παράτασης, ισοφαρίζοντας σε 105-105, με τον Μονρό να αστοχεί και το παιχνίδι να οδηγείται σε δεύτερη παράταση. Εκεί τα «Ελάφια» προηγήθηκαν με 105-111 στο 3’22” με τζαμπ σουτ του Ουίλιαμς, με τον Πάρκερ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 107-117 στα 39”, σφραγίζοντας την 23η νίκη τους στην σεζόν (23-33). Στον αντίποδα οι Χοκς, οι οποίοι είδαν τον Τζεφ Τιγκ να αγωνίζεται μόλις για 18 λεπτά, έχοντας πρόβλημα στον καρπό, αρχίζουν και ανησυχούν ακόμα και για τα play off, έχοντας πλέον ρεκόρ 31-26. Πολύ καλή εμφάνιση για τα «Γεράκια» πραγματοποίησε ο Αλ Χόρφορντ με 27 πόντους (10/24 σουτ, 11 ριμπ., 6 ασίστ), με τον Ντένις Σρόντερ να προσθέτει 25 πόντους (10/19 σουτ, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ) στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Τα παιχνίδια των Ουόριορς με τους Κλίπερς παραδοσιακά είναι δυνατά και σκληρά, με την αντιπαλότητα των δυο ομάδων να είναι εμφανής σε κάθε σημείο της. Έτσι, οι πρωταθλητές ταξίδεψαν στο «Staples Center» έχοντας υποστεί τον διασυρμό το προηγούμενο βράδυ στο Πόρτλαντ, και θέλοντας να δώσουν τις δικές του απαντήσεις, αν και δεν είχαν στην αποστολή τους, τους τραυματίες Μπόγκουτ και Εζέλι και κατάφεραν να επικρατήσουν με 115-112, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 49-5. Έτσι, με τον Κλέι Τόμπσον να είναι «καυτός», έχοντας 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, και συνολικά 32 πόντους (11/22 σουτ, 7 ριμπ.) και τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 25 πόντους (5/15 σουτ) βρέθηκαν να προηγούνται με +16 (99-115) στο 2’27” πριν το τέλος με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ιγκουοντάλα, με τον Στηβ Κερ σε εκείνο το σημείο να αποσύρει τους βασικούς του παίκτες. Ωστόσο οι Κλιπς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (δυο ο Ουίλκοξ και δυο ο Πριτζιόνι) μείωσαν σε 112-115 στα 5,1” πριν το τέλος, ενώ κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα στην επαναφορά, με τον Ουίλκοξ να μην βρίσκει ούτε την στεφάνη, προσπαθώντας να ισοφαρίσει.

Τρομερή δουλεία έκανε και ο Ντρέιμοντ Γκριν, φτάνοντας στο 11ο του triple-double στην τρέχουσα σεζόν (18 π., 11 ριμπ., 10 ασίστ), ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Χάρισον Μπάρνς (18 π., 3/4 τριπ.). Για τους Κλίπερς, που βρίσκονται εν αναμονή της επιστροφής του Μπλέικ Γκρίφιν, ντεμπούτο έκανε ο Τζεφ Γκριν (5 π.), ενώ κορυφαίοι ήταν οι Τζαμάλ Κρόφορντ (25 π., 7/18 σουτ) και Κρις Πολ (24 π., 10/17 σουτ). Φυσικά δεν θα πρέπει να λησμονηθεί και η επιβλητική παρουσία του Ντε Αντρέ Τζόρνταν με 16 πόντους (7/13 σουτ) και 21 ριμπάουντ, με τον θηριώδη σέντερ να στραβώνει την στεφάνη σε ένα alley-oop κάρφωμα του.Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι οι Ουόριορς είχαν 32 ασίστ, έχοντας ως στατιστικό ότι στα 28 φετινά τους παιχνίδια που είχαν +30 ασίστ, έχουν ρεκόρ 28-0!