Την πρόκριση τους στους τελικούς του ΝΒΑ πανηγυρίζουν οι Θάντερ από τα ξημερώματα της Πέμπτης (7/6) αφού ανακηρύχθηκαν πρωταθλητές της Δυτικής Περιφέρειας μετά τη νίκη τους με 107-99 επί των Σπερς και με συνολικό σκορ 4-2 στη σειρά. Οι Σπερς φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι στο ξεκίνημα της σειράς αφού προηγήθηκαν με 2-0. Παρόλα αυτά οι Θάντερ έδειξαν πως είναι η ανερχόμενη δύναμη του πρωταθλήματος αφού αποτελεί μια ομάδα-πρότυπο.

Έχουν κάποιους από τους κορυφαίους παίκτες του κόσμου και ένα πολύ φανατικό κοινό, το οποίο παρακολούθησε όρθιο όλο το δεύτερο ημίχρονο. Πλέον περιμένουν τον αντίπαλο τους στον τελικό του πρωταθλήματος από το ζευγάρι Χιτ – Σέλτικς.

Οι Σπερς είχαν διάθεση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να δείξουν ότι δεν καταλαβαίνουν από έδρες. Και κατάφεραν να “παγώσουν” πρόωρα την Chesapeake Arena. O Τόνι Πάρκερ έκανε εξωπραγματικά πράγματα στο ξεκίνημα του αγώνα αφού έβαλε τους πρώτους 17 από τους 29 πόντους του στην πρώτη περίοδο και έδωσε ένα προβάδισμα 18 πόντων στους φιλοξενούμενους (16-34). Ο Γάλλος σταρ σίγησε στη συνέχεια αλλά τη σκυτάλη πήρε ο Τιμ Ντάνκαν και ο Στέφεν Τζάκσον, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 6/7 τρίποντα.

Στο τέλος πάντως ο Τιμ Ντάνκαν που πήρε τον αποκλεισμό πιο βαριά από όλους. Για τους Θάντερ η τριάδα Ντουράντ Ουέστμπρουκ Χάρντεν τους οδήγησε και πάλι εκ του ασφαλούς. Ο Ντουράντ ήταν και πάλι πραγματικός ηγέτης αφού έβαλε 34 πόντους αγωνίστηκε και στα 48 λεπτά του τελικού και επιπλέον πήρε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Ο Ουέστμπρουκ ήταν από κοντά σε απόδοση αφού έβαλε 25 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ. Ο Χάρντεν ήταν και πάλι καθοριστικός αφού είχε 16 πόντους.

Οι Θάντερ επιπλέον φάνηκε πως έχουν ισχυρό “μέταλλο” σαν ομάδα αφού κατάφεραν και αντέδρασαν ακόμα και όταν βρέθηκαν και πάλι να χάνουν με 18 πόντους (42-60) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 14-2 με τον Σεφολόσα να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζινόμπιλι και ο Ουέστμπρουκ πάνω στον Πάρκερ. Οι Σπερς είχαν χάσει τη διαφορά, όμως διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με τον Τζάκσον να κάνει το 66-74 με το πέμπτο τρίποντο του Στέφεν Τζάκσον και το 72-77 με το έκτο τρίποντο του φόργουορντ των Σπερς.

Το ματς είχε γείρει όμως για τους γηπεδούχους και με τους εξειρετικούς Ντουράντ, Ουέστμπρουκ να δίνουν αρχικά το προβάδισμα με 79-77. Στη συνέχεια ο Ντουράντ με δύο βολές έδωσε διαφορά 6 πόντων (90-84) στους Θάντερ. Έπειτα ο έμπειρος Φίσερ και ο Χάρντεν ανέλαβαν δράση. Ο Φίσερ έκανε με τρίποντο το 96-91, ο Χάρντεν το 99-93 και ο Φίσερ με νέο τρίποντο έκανε το 103-97.

Οι Ντάνκαν και Πάρκερ συνέχισαν να παλεύουν μέχρι το 103-99 αλλά δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω. Ο Πέρκινς έδωσε τη χαριστική βολή στους Σπερς με κάρφωμα που έκανε το 105-99. Οι Θάντερ είχαν αρχίσει να πανηγυρίζουν για την πρόκριση στον τελικό.

ΘΑΝΤΕΡ (Μπρουκς): Ντουράντ 34 (4/8τριπ., 12/15βολ., 14ριμπ., 5ασ.), Ιμπάκα 10, Πέρκινς 4, Σεφολόσα 9 (1), Ουέστμπρουκ 25 (1/1τριπ., 8ριμπ., 5ασ.), Χάρντεν 16 (3), Κόλισον, Φίσερ 9 (1).

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Λέοναρντ 5 (1), Ντάνκαν 25 (14ριμπ.), Ντιαό, Τζινόμπιλι 10 (2/8τριπ.), Πάρκερ 29 (1/4τριπ., 12ασ.), Στ. Τζάκσον 23 (6/7τριπ.), Νιλ 7 (1), Γκριν.