Η απουσία των Ντέρικ Ρόουζ και Τζοακίμ Νοά δεν άγχωσε τον Τζίμι Μπάτλερ στο Σικάγο. Αντίθετα, έκανε το μάτι του να… «γυαλίζει». Ο σταρ των Μπουλς σκόραρε 42π. και οδήγησε τους «Ταύρους» σε θρίαμβο 115-113 μέσα στο Τορόντο, λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (3/1), που ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του επί των Καναδών! Ο γκαρντ της ομάδας της “πόλης των ανέμων”, μάλιστα, πέτυχε τους 40π. στο δεύτερο μέρος (οι 21 στην 3η περίοδο) και κατέρριψε το ρεκόρ Μπουλς του Μάικλ Τζόρνταν με 39π. σε ένα ημίχρονο (το 1988 κόντρα στο Μιλγουόκι)!!! Οι Μπουλς, αν και βρέθηκαν στο -15 (με σκορ 77-62) στο 30΄, πέτυχαν μία σπουδαία ανατροπή και έφτασαν σε ρεκόρ 20-12 και στην 2η θέση της Ανατολής, προσπερνώντας τους Ράπτορς, που «έπεσαν» στο 21-14. Παρά την απώλεια του Ρόουζ, που την Δευτέρα θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο δεξί γόνατο και απουσίασε για 3ο διαδοχικό ματς, οι παίκτες του κόουτς Φρεντ Χόιμπεργκ σημείωσαν την 4η σερί νίκη τους, σε ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη…

Οι Μπουλς (εκτός για 6ο συνεχόμενο ματς ο Νοά, με πρόβλημα στον ώμο) «μάζεψαν» γρήγορα-γρήγορα το -15 και στο τέλος της 3ης περιόδου μείωσαν σε 87-81, ενώ ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω με 103-91 στο 41΄, είχαν απαντήσεις. Το μεγάλο βράδυ του Μπάτλερ (13/20διπ.-2/3τριπ.-10/11βολ.) συνόδευσαν οι Γκασόλ (19π.-13ριμπ.) και Μίροτιτς (17π.) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 109-109 στα 58΄΄ για το φινάλε, με καλάθι του Μουρ. Ο Λάουρι (22π.-5/14διπ.-3/8τριπ.-10ασ.) έβαλε το Τορόντο μπροστά με 111-109 στα 40,8΄΄, αλλά ο Μπάτλερ πέτυχε τρίποντο και φάουλ για το 113-111 των «Ταύρων» στα 30,6΄΄!!! Οι Λάουρι και ΝτεΡοζαν κόπηκαν στις δύο επόμενες επιθέσεις των γηπεδούχων (Σκόλα 22π.) και παρά τις 3 χαμένες βολές των Γκασόλ, Γκίμπσον και Μπάτλερ, οι Ράπτορς δεν απάντησαν, αφού με σκορ 115-113 στα 4,6΄΄, ο ΝτεΡόζαν (24π.-7/17 σουτ, οι 19π. ως το ημίχρόνο), αστόχησε στην εκπνοή στο τρίποντο της νίκης

Οι Μπουλς βρήκαν την ευκαιρία να προσπεράσουν και την Ατλάντα (21-14), που λίγα λεπτά νωρίτερα ηττήθηκε 111-97 στη Νέα Υόρκη. Ηγέτης των Νικς ο Αρον Αφλάλο, ο οποίος αν και στα τελευταία 6 ματς σούταρε με ποσοστό μόλις 31%, επιβεβαίωσε το παρωνύμιο «double A», πραγματοποίησε ένα ματς με… Α «με τόνο», οδηγώντας την ομάδα του στη μεγάλη νίκη, που ήταν η 2η στα 7 τελευταία ματς με τους Χοκς! Σε ένα παιχνίδι με πρόβλημα στην στατιστική υπηρεσία από την 2η περίοδο, ο Αφλάλο… διέλυσε τα στατιστικά και σκόραρε 38π. με 7/8τριπ. και συνολικά 14/17 σουτ, πετυχαίνοντας ρεκόρ σεζόν!

Ο πρώην παίκτης των Μάτζικ ξεκίνησε με 7/7τριπ. και απείλησε το ρεκόρ των Νικς, που κατέχει ο Λατρέλ Σπρίουελ με 9/9 (το ρεκόρ σε εύστοχα έχει ο Τζέι-Αρ Σμιθ με 10). Ο Αφλάλο, που έχει κορυφαία επίδοση στην καριέρα τους 43π. που πέτυχε με τη φανέλα του Ορλάντο, ήταν ο παίκτης που κάλυψε την κακή βραδιά των Καρμέλο Άντονι (13π.) και Κρίσταπς Πορζίνγκις (9π.-3/11σουτ) και όταν σκοράρει +15π., οι Νικς μετρούν ρεκόρ 8-2! Η ομάδα του Ντέρεκ Φίσερ χρειάζεται το σκορ, καθώς έφτασε σε ρεκόρ 16-19 και μετρά επιμέρους 11-2 όταν πετυχαίνει +100π. και μόλις 4-17 όταν μένει σε κάθε ματς σε διψήφιο αριθμό στην επίθεση… Οι Νικς είχαν ρυθμό από την αρχή, με προβάδισμα 11-2 και μετά το 25-20 του πρώτου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν 56-49 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στην 3η περίοδο και στο 40΄έφτασαν στο 98-82 στο 40΄, πους τους βοήθησε στην εύκολη επικράτηση στο φινάλε.