Αναλυτικά:

Hawks- Bucks 109-120

Στην επιστροφή του Γιάννη μετά από 6 αγώνες (3-3 ρεκόρ), οι Bucks κατάφεραν να περάσουν από την έδρα των «καυτών» Hawks -που μετρούσαν 16 νίκες σε 21 παιχνίδια- χάρις τα όργια των Holiday και Lopez, που μέτρησαν συνολικά 42 πόντους (16-27 σουτ), 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ αξίζει να αναφερθεί και η συνεισφορά του πρώτου στην άμυνα, όπου κράτησε τον Trae Young στα 1-9 σουτ και σε 5 λάθη όσο τον μάρκαρε.

Όσον αφορά τον Γιάννη, αυτός μέτρησε χαλαρά 15 πόντους με 7-11 δίποντα και 5 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Πλήρη στατιστικά ΕΔΩ

Cavs- Warriors 101-119

Επιστρέφοντας σε ένα γήπεδο που τους έχει χαρίσει αμέτρητες στιγμές χαρές τα τελευταία 5 χρόνια, οι Warriors είχαν το πλεονέκτημα της ψυχολογίας στο πλευρό τους.

Ο Stephen Curry σκόραρε για 9ο συvεχόμενο παιχνίδι πάνω από 30 πόντους (33), ενώ πρόσθεσε ακόμα 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35′ αγωνιστικά λεπτά. Παράλληλα, τα 4 τρίποντά του τον βοήθησαν να φτάσει τα 33 στα 4 τελευταία παιχνίδια (8.3 ανά αγώνα)!

Από την άλλη μεριά, ο πρώτος σκόρερ και κορυφαίος παίκτης ήταν για ακόμα μια φορά ο Collin Sexton με 30 πόντους (10-19 σουτ, 3-5 τρίποντα).

Lakers- Celtics 113-121

Με τον Jaylen Brown να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Celtics που τελειώνει έναν αγώνα με 40+ πόντους (40) και 85% ευστοχία (17-20 σουτ, το χαμένο μάλιστα από το κέντρο), οι Κέλτες επικράτησαν εύκολα με 121-113 σε ένα γήπεδο που κερδίζουν παραδοσιακά τα τελευταία χρόνια (4 νίκες σε 6 σεζόν), παρά το μυθικό σερί των Lakers στο φινάλε (21-2)!

Suns- Kings 122-114

Οι Suns υποτίμησαν περισσότερο από ό,τι θα έπρεπε τους φιλοξενούμενους, αλλά αυτό εν τέλει δε στάθηκε εμπόδιο για τη νίκη νούμερο 40 στη φετινή σεζόν!

Με τον DeAndre Ayton να είναι σε ημιάγρια κατάσταση και να τελειώνει τον αγώνα με 26 πόντους (10-11 σουτ) και 11 «σκουπίδια», οι «Ήλιοι» είχαν ένα ηχηρότατο πλεονέκτημα στη ρακέτα, ενώ στην αντίπερα όχθη, οι Fox και Hield πέτυχαν από 27 και 24 πόντους αντίστοιχα (αθροιστικά, 19-34 σουτ).