Όργια Pokusevski στην ήττα των Thunder, πήραν τη ματσάρα οι Suns κόντρα στους Jazz, άγγιξε ακόμα ένα triple double o Jokic.

Αναλυτικά:

Indiana Pacers- Minnesota Timberwolves 141-137

Παρά τις πάμπολλες απουσίες των βασικών τους παικτών -από τις οποίες ξεχωρίζει αυτή του Domantas Sabonis- οι Pacers κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Timberwolves, έχοντας ως απόλυτους πρωταγωνιστές τους Aaron Holiday (22 πόντοι, 4-4 τρίποντα), Justin Holiday (21 πόντοι, 5-8 τρίποντα) και TJ McConnell (19 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 15 ασίστ).

Από την άλλη μεριά, Towns και Edwards σημείωσαν αθροιστικά 59 πόντους με 23-38 σουτ!

Οrlando Magic- Washington Wizards 116-131

Στην επιστροφή του Bradley Beal (26 πόντοι, 4-6 τρίποντα) μετά από μια βδομάδα απουσίας λόγω τραυματισμού, οι Wizards -που είδαν και τον Russell Westbrook να είναι… Russell Westbrook (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8-11 σουτ, 3-3 τρίποντα)- δεν θα μπορούσαν να μην κερδίσουν τους νεανικούς Magic.

Για τους ηττημένους, διακρίθηκαν οι Ross και Bamba με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3-4 τρίποντα αντίστοιχα.

Boston Celtics- New York Knicks 101-99

Στο κορυφαίο ανατολικό ντέρμπι της βραδιάς, οι Κέλτες κατάφεραν να αναγκάσουν τους Knicks στην 4η ήττα τους στα τελευταία 5 ματς, χάρις σε έναν εξαιρετικό Jaylen Brown (32 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) αλλά και τον clutch Marcus Smart, που πέτυχε τους 12 από τους 15 πόντους του στην ύστατη περίοδο, μαζί με το κρισιμότερο τρίποντο του αγώνα, που ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκης.

Brooklyn Nets- New Orleans Pelicans 139-111

Στην… άχαστη επιστροφή του Kevin Durant μετά από 2 μήνες απραξίας (17 πόντοι, 5-5 σουτ, 2-2 τρίποντα), οι Nets δε δυσκολέυτηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού κόντρα στους νεανικούς Pelicans, που παρουσιάστηκαν χωρίς τον Brandon Ingram.

Kyrie Irving με 24 και LaMarcus Aldridge με 22 οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, οι οποίοι έπιασαν ξανά τους Sixers στην κορυφή της Ανατολής.

Atlanta Hawks- Memphis Grizzlies 113-131

Με τον Grayson Allen να εκτελεί και τον Ja Morant να τα κάνει όλα, οι «Αρκούδες» του Τενεσί δε δυσκολεύτηκαν κόντρα στους «καυτούς» Hawks, και έφτασαν στην 4η διαδοχική τους επιτυχία, και ακόμα πιο κοντά στην πρώτη οκτάδα της Δύσης.

Oklahoma City Thunder- Charlotte Hornets 102-113

Houston Rockets- Dallas Mavericks 102-93

Με τον John Wall (31 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 τρίποντα) να είναι σε … τρελή κατάσταση, οι «Ρουκέτες» του Τέξας πήραν το τοπικό ντέρμπι με τους Dallas Mavericks που είδαν ένα σερί νικών κόντρα σε πολύ καλύτερες ομάδες να σπάει από εναν οργανισμό που αγνοούσε τη νίκη εδώ και πολλά παιχνίδια.

Οι Rockets έκλεισαν το δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους σκορ της τάξης του 55- 41 και πανηγύρισαν μια νίκη γοήτρου και πάθους.

Denver Nuggets- San Antonio Spurs 106-96

Ακόμα ένα σόου Nikola Jokic (25 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ακόμα μια νίκη για το Denver, η 7η συνεχόμενη και η 17η στα τελευταία 19 του ματς.

Εκτός του Σέρβου σούπερ σταρ, και ο Michael Porter Jr συνέχισε τις τρομερές του εμφανίσεις, μετρώντας 18 πόντους (7-14 σουτ) και 10 ριμπάουντ, ενώ συνεχίζει να σουτάρει υπερφυσικά από τη ζώνη του τριπόντου (2-4 χθες).

Phoenix Suns- Utah Jazz 117-113

Στο κορυφαίο παιχνίδι της βραδιάς, οι «Ήλιοι» της Αριζόνα επικράτησαν δύσκολα των Μορμόνων στην παράταση (102-102 κανονική διάρκεια), έχοντας τους δύο κορυφαίους τους παίκτες σε ημιάγρια κατάσταση!

Πιο συγκεκριμένα, οι Devin Booker (35 πόντοι, 13-31 σουτ) και Chris Paul (29 πόντοι, 12-24 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των Suns σε ακόμα ένα παιχνίδι, ενώ για τους Jazz -που επέστρεψαν από το -12 του πρώτου ημιχρόνου- διακρίθηκε ο Donovan Mitchell με 41 πόντους και 8 «σκουπίδια».