Αναλυτικά:

Heat- Lakers 110-104

Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν -για ακόμα μια φορά- χωρίς τους LeBron James και Anthony Davis, το παιχνίδι ήταν σχετικά κοντά μέχρι και της ύστατες στιγμές του.

Η τρομερή εμφάνιση των Jimmy Butler (28 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Victor Oladipo (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2-3 τρίποντα) ήταν αρκετή για να κάμψει την αντίσταση των Λιμνανθρώπων, που έπεσαν πιο πάγια στην 5η θέση της Δύσης.

Raptors- Bulls 113-122

Παρά τα… όργια του Chris Boucher (38 πόντοι, 19 ριμπάουντ), οι Bulls κατάφεραν να περάσουν από την Τάμπα της Φλόριντα χάρις το σόου του Zack Lavine, που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 13 ολόκληρες ασίστ.

Αυτή ήταν μια τεράστια νίκη για τους «Ταύρους», που ξέφυγαν πλέον 2 νίκες και 4 ήττες από τους Καναδούς όντας η 10η και τελευταία ομάδα που -προς το παρόν- μπαίνει στο νεοσύστατο play in.

Thunder- Cavaliers 102-129

Mavericks- Bucks 116-101

Με τους Ευρωπαίους Luka Doncic και Kristaps Porzingis να πετυχαίνουν αθροιστικά 53 πόντους, 26 ριμπάουντ και 10 ασίστ -και εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο- οι Mavericks επικράτησαν των «Ελαφιών» σχετικά εύκολα στην τελευταία περίοδο, κλείνοντας τον αγώνα με το τρομακτικό 36-17, αλλά και με επί μέρος σκορ της τάξης του 24-8!

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πέτυχε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 18 αγωνιστικά λεπτά, ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Alex Toupane, μέτρησε 1 πόντο σε 2 λεπτά.

Jazz- Blazers 122-103

Οι 3 σερί ήττες για την κορυφαία ομάδα του ΝΒΑ θα ήταν πάρα πολλές, και έτσι οι Μορμόνοι επικράτησαν εύκολα των Blazers με 19 πόντους διαφορά στη Salt Lake City.

Ο Donovan Mitchell ήταν καταπληκτικός για δεύτερο συνεχόμενο βράδυ και τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους και 13-17 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους ηττημένους, Lillard και McCollum πέτυχαν από 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, αλλά ήταν εν γένει πολύ άστοχοι (6-22 τρίποντα αθροιστικά).

Clippers- Suns 113-103

Με τον Rajon Rondo να ντύνεται… Playoff Rondo και να έχει το μεγαλύτερο +/- της αναμέτρησης (+24), οι Clippers κατάφεραν να βρουν την ενίσχυση που χρειάζονταν από τον πάγκο τους για να κερδίσουν μια από τις καλύτερες ομάδες της λίγκας.

Ταυτόχρονα, George και Leonard πέτυχαν 33 και 27 πόντους αντίστοιχα, ενώ συνολικά σημείωσαν και 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε η κακή εμφάνιση του Chris Paul, που τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους (4-11 σουτ), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και -16.

Kings- Pistons 101-113

Με τον Corey Joseph να σκοράρει 24 πόντους κόντρα στην πρώην ομάδα του -που τον αντάλλαξε λίγες ημέρες πριν- οι Pistons πέτυχαν μια νίκη γοήτρου στην Καλιφόρνια επί των Kings.

Ταυτόχρονα, και ο rookie Isaiah Stewart ξεχώρισε για τη δυναμική του στο ζωγραφιστό, καθότι πέτυχε 16 πόντους (8-10 σουτ), 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.