Το δεύτερο ματς της πρεμιέρας των πλέι-οφς του ΝΒΑ, το βράδυ του Σαββάτου (18/4) δεν είχε το σασπένς και την παράταση της νίκης της Ουάσινγκτον στο Τορόντο, ωστόσο έκρυβε λίγο ανταγωνισμό στο φινάλε… Το Γκόλντεν Στέιτ επιβλήθηκε 106-99 της Νέας Ορλεάνης και πέτυχε το 1-0 ευκολότερα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αλλά και συνάμα δυσκολότερα από ό,τι έδειξαν τα τρία πρώτα δωδεκάλεπτα. Οι Ουόριορς προηγήθηκαν 28-13 στο 12΄ και έφτασαν και στο +25 στην 3η περίοδο (με σκορ 84-59), αλλά οι Πέλικανς δεν τα παράτησαν με απρόσμενο πρωταγωνιστή αρχικά τον Κουίνσι Ποντέξτερ. Με σερί 14-0 μείωσαν αρχικά σε 84-73 και παρότι βρέθηκαν και στο -18 (91-73), «αφυπνίστηκαν» αργά. Ο Στεφ Κάρι έκανε ό,τι ήθελε ως το 36΄ και έβαλε τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού, όμως ο αντίπαλος σταρ κράτησε το καλύτερο για το τέλος, έστω και δίχως αντίκρισμα. Ο Άντονι Ντέιβις σκόραρε τους 20 από τους 35π. του στο 4ο δωδεκάλεπτο και βοήθησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν ως το 103-99 στο ένα λεπτό για τη λήξη, όμως η ομάδα του κόουτς Μόντι Ουίλιαμς δεν ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή της. Οι Ουόριορς διεύρυναν το εντυπωσιακό εντός έδρας ρεκόρ τους στο 40-2(!), καθώς έχουν να ηττηθούν στο Όκλαντ από τις 27 Ιανουαρίου (από το Σικάγο) και με την 19η διαδοχική εντός έδρας νίκη τους πήραν προβάδισμα στη σειρά, αν και δεν νίκησαν με τον μ.ο. των 14,6π. που επικρατούν φέτος στο «άντρο» τους.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς 12 (2/3τριπ.-8ριμπ.), Γκριν 15 (1/3τριπ.-12ριμπ.), Μπόγκουτ 12 (6/8διπ.-14ριμπ.), Τόμπσον 21 (3/6τριπ.), Κάρι 34 (9/12διπ.-4/13τριπ.), Ιγκουοντάλα 8 (1), Μπαρμπόσα, Εζέλι 2, Λίβινγκστον 2, Σοέιτς.
ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Ουίλιαμς): Ποντέξτερ 20 (3/7τριπ.-9ριμπ.-6ασ.), Ντέιβις 35 (13/22διπ.-7ριμπ,-4κοψ.), Ασίκ 2, Γκόρντον 16 (4/7τριπ.), Έβανς 1, Χόλιντεϊ 5 (1), Κόουλ 8, Άντερσον 3 (1), Αζινσά 3.