Μία ημέρα πριν από το ταξίδι των Τίμπεργουλβς στη Νέα Ορλεάνη, ο βετεράνος σταρ των Νετς και πρώην αρχηγός των «Λύκων», Κέβιν Γκαρνέτ, τόνισε πως θα ήθελε κάποια στιγμή να γίνει ιδιοκτήτης της ομάδας της Μινεσότα! Λίγες ώρες αργότερα, οι Γουλβς αναζητούσαν λίγη από την αύρα του, αλλά… Οι Πέλικανς τούς διέσυραν με 139-91 και πέτυχαν ούτε λίγο ούτε πολύ 7 ρεκόρ στην ιστορία της Νέας Ορλεάνης! Οι 139π. στην επίθεση, τα 56 εύστοχα σουτ εντός πεδιάς, το 66,7% σε αυτά, η διαφορά των 48π. ήταν όλα οι κορυφαίες αντίστοιχες επιδόσεις των πρώην Σάρλοτ και Νιού Όρλεανς Χόρνετς, με τους Πέλικανς να ισοφαρίζουν το ρεκόρ με τα 15 εύστοχα τρίποντα! Επίσης, σημείωσαν νέο ρεκόρ με τους 43π. στην 1η περίοδο (σκορ 43-19), στην οποία πέτυχαν μία ακόμη σπουδαία και κορυφαία επίδοση με 18/24 σουτ και ποσοστό 75%. Τέλος, με το 80-44 στο ημίχρονο, πέτυχαν νέο ρεκόρ ομάδας για πόντους ως την ανάπαυλα! «Είμαι στο ΝΒΑ 17 χρόνια και δεν έχω δει ποτέ με τα μάτια μου τέτοια ποσοστά σε ένα ματς», σχολίασε ο τεχνικός των Γουλβς, «Φλιπ» Σόντερς, ενώ ο γκαρντ των Πέλικς, Τζρου Χόλιντεϊ, που είχε 24π. με 9/10 σουτ και 9 ασίστ σε 3 μόλις περιόδους, τόνισε ότι «από την προθέρμανση φάνηκε ότι θα σουτάρουμε καλά στο παιχνίδι».