Όταν οι Μπουλς κέρδιζαν μέσα στο Μιλγουόκι στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με 113-106 και έκαναν το 3-0, κανείς δεν πόνταρε έστω ένα σεντς ότι τα «Ελάφια» θα μπορούσαν να αντιδράσουν και βάλουν δύσκολα στους «Ταύρους». Και όμως η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο όχι μόνο μείωσε σε 3-1, αλλά έπιασε τους «ταύρους» από τα κέρατα και κατάφερε να κάνει με την σειρά της το break στο United Center, κερδίζοντας με 94-88, και οδηγώντας την σειρά σε έκτο παιχνίδι στο σπίτι του. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ στηρίχθηκε στην τρομερή της άμυνα, κρατώντας τους Μπουλς στους 39 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχαν και 100% ευστοχία στις ελεύθερες βολές (16/16). Αναφορικά με το παιχνίδι οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και προηγήθηκαν με 9-0, αλλά η απάντηση των Μπακς ήταν ένα επιμέρους σκορ 4-21, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν με 13-21 και να έχουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Το Σικάγο κατάφερε να μειώσει ως το 88-92, αλλά ένα κόψιμο του Γιάννη Αντετοκούνμπο πάνω στον Ντέρεκ Ρόουζ σε εκείνο το σημείο, έγειρε την πλάστιγγα της νίκης προς τους Μπακς. Εξαιρετικός, κυρίως στην άμυνα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε 11 πόντους με 5/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τα «Ελάφια» ήταν ο Μίκαελ Κάρτερ-Ουίλιαμς με 22 πόντους (10/15 σουτ, 8 ριμπ., 9 ασίστ, 3 κλεψ.), με τον Κρις Μίντλεντον να προσθέτει 21 πόντους. Για τους Μπουλς, που είδαν το άνετο 3-0, να γίνεται 3-2…ο Πάου Γκασόλ είχε 25 πόντους (10 ριμπ.), με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 20 πόντους (5/21 σουτ). Ο Ντέρεκ Ρόουζ έμεινε στους 13 πόντους με 5/20 σουτ, μόλις 2 ασίστ και 6 λάθη!

Αν οι Μπακς δείχνουν χαρακτήρα, τότε τι να πουν οι Νετς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το «Barclays Center» και απάντησαν με το ίδιο νόμισα στους Χοκς ισοφαρίζοντας την σειρά σε 2-2, μετά το 120-115 το οποίο ήρθε στην παράταση. Δράστης της υπέρβασης που προσπαθούν να κάνουν απέναντι στους πρωτοπόρους της Ανατολικής περιφέρειας, ήταν ο άλλοτε All Star γκαρντ, Ντερόν Ουίλιαμς ο οποίος «θυμήθηκε» να δείξει κάτι από το τεράστιο ταλέντο του, και με 35 πόντους (16 πόντους στην τέταρτη περίοδο) με 6/12 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, αφενός ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στα playoffs και αφετέρου οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη. Έτσι, με τρίποντο στο 1:53 πριν το τέλος της κανονικής περιόδου έβαλε τους Νετς μπροστά στο σκορ με 102-101, με τον Πολ Μίλσαπ…να κάνει μια βόλτα μέσα στην ρακέτα του Μπρούκλιν και με ένα άνετο κάρφωμα να ισοφαρίζει σε 104-104 με μόλις 16,4” να απομένουν στο χρονόμετρο, με τον ίδιο να μην προλαβαίνει να ολοκληρώσει το ντράιβ του στο τέλος της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί ο ΝτεΜάρε Κάρολ μετά από ασίστ του Πολ Μίλσαπ έγραψε το 108-111 στο 2:27 πριν το τέλος, για να έρθει ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς(15 π.) με αμαρκάριστο τρίποντο να φέρει τους Νετς στο προβάδισμα με δικό του τρίποντο (114-113) στο 1:25. O Ταντέους Γιανγκ με κοντινό σουτ,(αστόχησε στην έξτρα βολή) έφερε την ομάδα του στο +3 (116-113) στα 54,4”, με τον Κάιλ Κόρβερ να αστοχεί στην συνέχεια σε δυο διαδοχικά τρίποντα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ευστοχήσουν στις βολές και να πάρουν τη νίκη. Εκτός από τον Ντερόν Ουίλιαμς, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 26 πόντους (10 ριμπ., 4 κοψ.), ενώ 17 πόντους είχε ο Τζο Τζόνσον (5/16 σουτ, 6 ριμπ., 5 ασίστ). Για την Ατλάντα, ο Ντε Μάρε Κάρολ είχε 20 πόντους (9 ριμπ., 5 ασίστ), ενώ τον ίδιο αριθμό πόντων είχε και ο Τζεφ Τιγκ (20 π., 11 ασίστ). Θετικός ήταν ο Αλ Χόρφορντ με 17 πόντους, ενώ από 16 πόντους είχαν οι Πολ Μίλσαπ (12 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ., 3 κοψ) και Κάιλ Κόρβερ (11 ριμπ., 4/13 τρίποντα).

Με τον Νταμιάν Λίλαρντ να θυμάται τον καλό του εαυτό, και παίρνοντας λύσεις από αρκετούς παίκτες, οι Μπλέιζερς επικράτησαν του Μέμφις με 99-92 και μείωσαν την σειρά σε 3-1, αποφεύγοντας αρχικά το σκούπισμα. Ωστόσο, οι Γκρίζλις ήταν αυτοί που είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκαν με +10 (70-80) στις αρχές της 4ης περιόδου, με το Πόρλταντ να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 21-8, και με τρίποντο του C.J Μακόλουμ να προσπερνάει στο σκορ με 91-88, φτάνοντας ουσιαστικά στη νίκη! Ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 32 πόντους με 12/23 σουτ και 7 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι C.J Μακόλουμ με 18 πόντους (8/12 σουτ) και ΛαΜάρκους Όλντριτζ (18 π., 12 ριμπ., 6/22 σουτ). Ο Μέιερς Λέοναρντ πρόσθεσε τρομερές βοήθειες με 13 πόντους και 3/3 τρίποντα με 13 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκολας Μπατούμ είχε 12 πόντους με 13 ριμπάουντ αλλά και με 3/13 σουτ. Για τις «Αρκούδες», στην βασική πεντάδα ξεκίνησε ο Νικ Καλάθης ο οποίος είχε 12 πόντους (4/5 τριπ., 0/5 διπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 21 πόντους (7 ριμπ., 6 ασίστ) με τον Κόρντεϊ Λι να έχει 19 πόντους με 8/11 σουτ. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 12 λεπτά, έχοντας 2 πόντους με 1/1 σουτ και 2 ριμπάουντ.