Θαυμασμός και δέος είναι τα μοναδικά λόγια με τα οποία μπορεί κάποιος να μπει στην διαδικασία να περιγράψει τα όσα έκανε στο παρκέ του AT & A Center ο Κάιρι Έρβινγκ, ο οποίος σε μια από τις παραστάσεις που θα μνημονεύονται για πολλά, πέτυχε 57 πόντους και οδήγησε τους Καβαλίερς σε μια φοβερή ανατροπή απέναντι στους Σπερς, επικρατώντας με 128-125. Ο Κάιρι Έρβινγκ ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους στο τέλος της αναμέτρησης και με τρίποντο ισοφάρισε σε 110-110, καθώς ο Γκρέγκ Πόποβιτς υπέπεσε για μια ακόμα φορά στο ίδιο λάθος που είχε υποπέσει στους τελικούς του 2013 όταν ο Ρέι Άλεν είχε ισοφαρίσει τότε για το Μαϊάμι, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, και χαρίζοντας τους τον τίτλο του Πρωταθλητή. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κάχι Λέοναρντ να αστοχήσει σε δυο βολές, με τον τεχνικό των Σπερς να μην διαλέξει να κάνει φάουλ…και να το πληρώνει, καθώς ο Έρβινγκ με τρίποντο στα 3,1” πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στην παράταση, δυο τρίποντα του ΛεΜπρον Τζέιμς και ένα του Κάιρι Έρβινγκ, ανέβασαν την διαφορά στο 120-125, κλειδώνοντας μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του. Ο Κάιρι Έρβινγκ πέτυχε 57 πόντους με 13/25 δίποντα, 7/7 τρίποντα και 10/10 βολές, κάνοντας φυσικά ρεκορ καριέρας, ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 31 πόντους (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα). Για τους Σπερς, που όδευαν προς την 7η διαδοχική τους νίκη, ο Τόνι Πάρκερ είχε 31 πόντους (15/22 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), με τον Ντάνι Γκριν να έχει 24 πόντους (5/10 τριπ.) και τον Κάχι Λέοναρντ 24 πόντους (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Την ανοδική τους πορεία συνεχίζουν και οι Πέισερς, οι οποίοι έχουν βάλει για τα καλά ως στόχο τα playoffs, και δεν σταμάτησαν ούτε απέναντι στους Μπακς, τους οποίους νίκησαν πολύ δύσκολα στην παράταση με 109-103. Τα «Ελάφια» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 19-31, για να επιστρέψουν στο παιχνίδι οι «Ινδιάνοι» και με τρίποντο του Ρόντνεϊ Στάκεϊ να προηγηθούν με 82-72. Ο Ερσάν Ιλιασόβα με μια βολή ισοφάρισε σε 96-96, με τον Κρις Μίντλεντον να αστοχεί στο φινάλε, και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σχετική άνεση. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 12 πόντους με 4/14 προσπάθειες και 4/6 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε ένα μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους Μπακς ήταν ο Μίκαελ Κάρτερ-Ουίλιαμς με 28 πόντους με 8/20 σουτ, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Πέισερς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ροι Χίμπερτ, ο Ρόντνεϊ Στάκεϊ είχε 25 πόντους, ενώ από 17 πόντους είχαν οι Λουίς Σκόλα (15 ριμπ.) και Τζορτζ Χιλ (4 ριμπ., 5 ασίστ).

Σε εύκολη νίκη έφτασαν οι Ουίζαρντς καθώς επικράτησαν με άνεση στην Πρωτεύουσα των Γκρίζλις με 107-87, σε ένα παιχνίδι που οι «Αρκούδες» παρατάχθηκαν χωρίς τους Κόνλεϊ, Άλεν, Ράντολφ, και Γκασόλ…τον βασικό τους κορμό δηλαδή. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους δικους μας να παίξουν για 52 συνολικά λεπτά, . Ο Κώστας Κουφός ήταν ο βασικός σέντερ και σε 24 λεπτά έγραψε 10 πόντους με 5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 28 λεπτά σαν έκτος παίκτης, για να πετύχει 4 πόντους (1/9 σουτ), να μαζέψει 7 ριμπάουν και να μοιράσει 3 τελικές πάσες. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζον Ουόλ με 21 πόντους (8/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 30 λεπτά) ενώ ο Πολ Πιρς είχε 17 πόντους (6/7 σουτ).

Την ανοδική τους πορεία συνεχίζουν οι Τζαζ, οι οποίοι φαίνεται να ξύπνησαν αργά, καθώς φαντάζει απίθανο να προλάβουν τα playoffs, αλλά δείχνουν να ετοιμάζουν μια δυνατή ομάδα για τη νέα σεζόν, έχοντας αυτή τη στιγμή στο ρόστερ τους ίσως τον πλέον πληθωρικό σέντερ του πρωταθλήματος. Έτσι, με τον Ρούντι Γκομπέρτ να κάνει τρομερά πράγματα σε ένα ακόμα παιχνίδι με 19 πόντους (8/11 δίποντα, 3/3 βολές), 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 μπλοκ σε κάτι λιγότερο από 36 λεπτά συμμετοχής, έφτασαν στην άνετη νίκη επί των Ρόκετς με 109-91. Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν και ο Γκόρντον Χάιουαρντ με 29 πόντους (10/17 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), με τον Ρόντνεϊ Χούντ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους. Για το Χιούστον, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόρεϊ Μπρούερ με 25 πόντους, ενώ πολύ άστοχος παρουσιάστηκε ο Τζέιμς Χάρντεν με 15 πόντους (3/13 σουτ, 9/13 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη σε 34 λεπτά ). Εκτός αποστολής ήταν ο Κώστας Παπανικολάου.