Το Μαϊάμι αν και έπαιζε στην έδρα του τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Κλίβελαντ, όμως ο Ντουέιν Ουέιντ έδρασε όταν η μπάλα “έκαιγε” και έδωσε τη νίκη στους Χιτ. Στη Νέα Υόρκη, Άντονι και Στανταμάιρ πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και την οδήγησαν στην επικράτηση επί της Φιλαντέλφεια, ενώ η Βοστόνη γνώρισε την ήττα από το Πόρτλαντ, φτάνοντας τις επτά συνεχόμενες.

Με Τζέιμς και Ουέιντ… φόβο δεν έχει

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς σημείωσε 28 πόντους και ο Ουέιντ πρόσθεσε άλλους 24, τους 11 εκ των οποίων στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης, οδηγώντας το Μαϊάμι στην 11η συνεχόμενη νίκη του (με 109-105 επί του Κλίβελαντ). Αν και οι Χιτ προηγήθηκαν με 22 πόντους, στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά… εξανεμίστηκε και οι Καβαλίερς αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους. Όμως, η εμπειρία των παικτών του Μαϊάμι δεν επέτρεψε να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση και με τον Ουέιντ οδηγό πήραν τη νίκη.

“Είμαστε μια έμπειρη ομάδα. Δεν πάμε πολύ ψηλά, ούτε πολύ χαμηλά. Απλά παίζουμε 48 λεπτά και παίρνουμε αυτό που μπορούμε” είπε ο Τζέιμς μετά το ματς.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ντιόν Γουέιτερς σημείωσε 26 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σι Τζέι Μάιλς με 19 και Κάιρι Ίρβινγκ με 17.

“Καυτό” δίδυμο

Ο Καρμέλο Άντονι σημείωσε 29 πόντους, ο Αμάρ’ε Στανταμάιρ έκανε ρεκόρ σεζόν πετυχαίνοντας 22 πόντους και η Νέα Υόρκη επικράτησε με 99-93 της Φιλαντέλφεια, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Τα πράγματα δεν ήταν εξαιρετικά για τους Νικς, όμως οι αναπληρωματικοί και η καλή παρουσία του Στανταμάιρ τους επέτρεψε να πάρουν προβάδισμα στο τρίτο 12λεπτο και να το κρατήσουν -μετά δυσκολίας- ως το φινάλε του αγώνα.

Ο Τζρου Χολιντέι είχε απολογισμό 30 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ για τη Φιλαντέλφεια, ο Έβαν Τέρνερ πρόσθεσε 21 αλλά η εμπειρία της Νέας Υόρκης ήταν εκείνη που επικράτησε.

Με το… ένστικτο

Το Πόρτλαντ πήρε σημαντική νίκη επί της Βοστόνης με 92-86 με τον Ουέσλι Μάθιους να αψηφά τον κίνδυνο και να σημειώνει το νικητήριο καλάθι. Ο παίκτης των Μπλέιζερς που επέστρεψε από επέμβαση στο πόδι και στον αστράγαλο, όμως δεν δίστασε να σουτάρει για τρίποντο στο φινάλε της αναμέτρησης, το οποίο βρήκε τον στόχο και έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του.

“Όταν έκανα την προσπάθεια ήμουν λίγο σαν “Ω Θεέ μου, τι κάνω;“. Το ένστικτό μου με οδήγησε εκεί. Σε αυτές τις περιπτώσεις το μυαλό δεν έχει σημασία” είπε ο Μάθιους που τελείωσε το ματς με 24 πόντους.

Ο Πολ Πιρς είχε 23 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Κέβιν Γκαρνέτ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, αλλά στα κρίσιμα λεπτά δεν κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα τους σε τροχιά νίκης.