Το 72-10 των Μπούλς (της περιόδου 1995-96) φαίνεται ότι χάλασε για τα καλά το μυαλό των Ουόριορς οι οποίοι εμφανίστηκαν αγνώριστοι απέναντι στους νεανικούς Τίμπεργουφλς, και ηττήθηκαν εκ νέου στην «Oracle Arena» με 117-124 (στην παράταση), και παρέμειναν στο 69-9, έχοντας τέσσερα παιχνίδια να δώσουν, εκ των οποίων δυο απέναντι στους Σπερς, ενώ χρειάζονται και μια νίκη για να διασφαλίσουν την πρωτιά της κανονικής περιόδου στο NBA. Οι «πρωταθλητές» υπέπεσαν σε 23 λάθη, σουτάροντας με 12/35 τρίποντα (Κάρι και Τόμπσον είχαν 8/25 και μόλις 3/3 βολές) ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής περιόδου σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους, από την στιγμή που ο Κάρι με ντράιβ (δεν μπορούσε με τίποτα να ξεφύγει από την τρομερή άμυνα του Καρλ-Άντονι Τάουνς, παρά μόνο να τον περνάει στα πόδια και να οδηγείται σε ντράιβ) διαμόρφωσε το 104-98 (4’09” πριν το τέλος). Από εκεί και πέρα οι Ουόριορς έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, η άμυνα τους στην ρακέτα θύμιζε παιδική χαρά, ενώ ήταν τυχεροί που οδηγήθηκαν στην παράταση, με τους διαιτητές να αλλάζουν την απόφαση τους, όταν με το σκορ στο 106-103, ένα γκολ-φάουλ του Τάουνς στο 1’08” μετατράπηκε σε επιθετικό φάουλ. Χαρακτηριστική ήταν η τελευταία τραγική επίθεση της αναμέτρησης, με την ομάδα του Στηβ Κέρ να μένει από δυνάμεις στο κρισιμότερο σημείο, παρά την επιστροφή του Αντρέ Ιγκουοντάλα (4 π.) μετά από 13 παιχνίδια. Στην παράταση οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν, ο τρομερός Άντριου Ουίγκινς (32 π., 11/19 σουτ, 5 ριμπ., 4 ασίστ, 6 κλεψ.) πέτυχε 6 συνεχόμενους εύκολους πόντους και έτσι οι τραγικά άστοχοι Ουόριορς (πέτυχαν ένα τρίποντο με τον Τόμπσον όταν όλα είχαν κριθεί), δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, χάνοντας παράλληλα και τον Ντρέιμοντ Γκριν (12 π., 9 ασίστ) με 6 φάουλ.

Δείτε το video με την αλλαγή της απόφασης και βγάλτε τα συμπεράσματα σας:

Για τη νεανική ομάδα του Σαμ Μίτσελ, που μέσα από αυτές τις νίκες χτίζει χαρακτήρα το σάλπισμα για τη ανατροπή από το -17 (52-69), έδωσε ο Ζακ Λαβίν (16 π., 4/7 τριπ.), για να καθαρίσουν το παιχνίδι, εκτός από τον Άντριου Ουίγκινς, ο Σαμπάζ Μωχάμεντ ο οποίος έφτασε σε ρεκόρ καριέρας (35 π., 9/12 σουτ, 15/17 βολές, 6 ριμπ.), ενώ τρομερός ήταν ο Καρλ-Άντονι Τόουνς (20 π., 8/18 σουτ, 12 ριμπ.). Για τους Ουόριορς, ο Κλει Τόμπσον σκόραρε 28 πόντους (12/22 σουτ), ενώ ο Στεφ Κάρι είχε 21 πόντους, με 0/8 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 2/2 βολές, ενώ έχασε όλα τα μεγάλα σουτ στο τέλος.

Τις χίλιες νίκες στην καριέρα του στο NBA έφτασε ο τρομερός Τιμ Ντάνκαν, ο οποίος έγινε ο τρίτος στην ιστορία της λίγκας που φτάνει σε τέτοιο ρεκόρ, μετά τους Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμάρ και Ρόμπερτ Πάρις. Οι Σπερς επικράτησαν πολύ δύσκολα στην Γιούτα των Τζαζ με 88-86, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 65-12, και δημιουργώντας πρόβλημα στους γηπεδούχους, οι οποίοι απέχουν μόλις μια νίκη από τους Ρόκετς, στην μεγάλη μάχη που γίνεται για τα playoffs. Το παιχνίδι κρίθηκε με καλάθι του Κάχι Λέοναρντ (18 π.) στα 4,7” πριν το τέλος, ενώ προηγουμένως είχαν προηγηθεί και με +16. Οι «Μορμόνοι» κατάφεραν με πρωταγωνιστή τον Ρόντεϊ Χούντ (23 π., 10/19 σουτ) να ισοφαρίσουν σε 80-80 στο 2’46”, ενώ νωρίτερα είχαν 0/10 τρίποντα, και συνολικά 5/17.

Σε αντίθεση με τους Ουόριορς, οι Καβς δείχνουν έτοιμοι για τα playoffs, κάτι που εκτός από τα λόγια του ΛεΜπρον, επιβεβαίωσε και η εμφάνιση τους στο Μιλγουόκι, με τους πρωτοπόρους της Ανατολής να επικρατούν εύκολα με 109-80, έχοντας 12/18 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο +24 (43-67) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Τζει Αρ Σμιθ έκανε πράγματα και θαύματα, σκοράροντας 21 πόντους με 7/11 τρίποντα, με τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Κέβιν Λοβ να έχουν από 17 πόντους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε ακόμα μαι εξαιρετική εμφάνιση, φτάνοντας πολύ κοντά σε νέο triple-double, έχοντας 22 πόντους (10/18 σουτ), 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Σακραμέντο – Πόρτλαντ 107-115

Γκόλντεν Στέιτ – Μιννεσότα 117-124 (παρ.), 106-106 (κ.αγ.

Λ.Α Κλίπερς – Λ.Α Λέικερς 103-81

History! Tim Duncan picks up career win number 1,000. He is the 3rd player in NBA history to win 1,000 games.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις Απρ 5, 2016, 8:37μμ PDT