Η ανοδική πορεία του Μέμφις διατηρήθηκε στο… «ασανσέρ» που «ανέβηκε» ο Τζεφ Γκριν για να τους οδηγήσει στη νίκη 95-93 επί των Σανς, λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (6/12). Ο πρώην παίκτης των Σέλτικς πέτυχε το νικητήριο άλεϊ-ουπ κάρφωμα στα 0,5΄΄ για τη λήξη, έπειτα από πάσα στην επαναφορά του Κόρτνεϊ Λι, που «έπιασε στον ύπνο» τους φιλοξενούμενους! Οι Γκρίζλις πέτυχαν την 8η συνεχόμενη νίκη τους επί του Φοίνιξ και την 9η στα 12 τελευταία ματς στη σεζόν, φτάνοντας σε ρεκόρ 12-9 και ξεπερνώντας τους Κλίπερς (11-9) στην 4η θέση της Δύσης! Μάλιστα, πλησίασαν τους 3ους Θάντερ (11-8), καθώς «επιβίωσαν» του «τρελού» φινάλε στο ματς με τους «Ήλιους».

Οι «Αρκούδες» προηγήθηκαν 92-89 στα 2:14΄΄ για το τέλος, με τρίποντο του Λι. Ωστόσο, με το σκορ στο 93-89 στο τελευταίο λεπτό, αστόχησαν τρις και έδωσαν ελπίδες στο Φοίνιξ. Οι Σανς μείωσαν 93-91 και στα 11,9΄΄, παρά τις 0/2 βολές του Λούερ, είδαν τον Άλεξ Λεν να έρχεται και με φόλοου να ισοφαρίζει!!! Ο Μάικ Κόνλεϊ επιχείρησε να δώσει τη νίκη τους Γκρίζλις, όμως και πάλι ο Λεν, με τη βοήθεια του πρώην παίκτη του Άρη, Πι-Τζέι Τάκερ, έκοψαν τον γκαρντ των γηπεδούχων, σε φάση που εξετάστηκε στο instant replay, αλλά δεν ήταν goal-tending… Οι Σανς, όμως, απέτυχαν στην τελευταία δική τους επίθεση, με λάθος επαναφορά στον Μπράντον Νάιτ και τα εναπομείναντα 0,8΄΄ έφταναν στον Γκριν για το buzzer-beater.

Το Φοίνιξ «έπεσε» στο 8-13 αφού γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του στην εκτός έδρας περιοδεία. Οι Σανς νίκησαν στην πρεμιέρα των ταξιδιών τους στο Τορόντο, όμως έκτοτε (χωρίς τον τραυματία στο γόνατο Τάισον Τσάντλερ) δεν αντέχουν στην 4η περίοδο των αγώνων. Kαθώς έχουν 7 ήττες στα 8 τελευταία παιχνίδια τους και σε όλα αυτά δέχθηκαν +28π. στο τελευταίο δωδεκάλεπτο… Πριν την ήττα στο Μέμφις, απώλεσαν διαφορά 6π. στο φινάλε στο Μπρούκλιν, ηττήθηκαν στην παράταση στο Ντιτρόιτ και «σπατάλησαν» το +10 στην 4η περίοδο στην Ουάσινγκτον και το ταξίδι στην έδρα των Γκρίζλις δεν είχε άλλο αποτέλεσμα. Αφού δεν έφταναν οι 23π. του Μπλέντσο (με 2/6τριπ.), η 17 του Νάιτ (2/7τριπ.) και οι 14 του Τελέτοβιτς (3/8τριπ.) από τον πάγκο.

Οι «Ήλιοι», αν και μία από τις καλύτερες ομάδες της Λίγκας στα τρίποντα (39,5%) άρχισαν το ματς με 1/13 και συνολικά είχαν 9/31, υποπίπτοντας και σε 18 λάθη (12 το Μέμφις). Δίνοντας την ευκαιρία στον Τζεφ Γκριν να πετύχει το 2ο σπουδαιότερο νικητήριο καλάθι της καριέρας του, έπειτα από το εντυπωσιακό τρίποντο ως παίκτης των Σέλτικς μέσα στο Μαϊάμι, το 2013! Το Μέμφις είχε κορυφαίο σκόρερ τον Μαρκ Γκασόλ με 22π. και 10ριμπ., ο Γκριν πρόσθεσε 10π. καλύπτοντας το μέτριο βράδυ του Ζακ Ράντολφ (10π.-5/16διπ.) και ο Λι συμπλήρωσε 18π. ως αναπληρωματικός! Οι γηπεδούχοι μετά το 43-41 του ημιχρόνου, έμειναν πίσω με 58-50 στο 31΄, όμως με επιμέρους 15-5 προσπέρασαν 65-63 και παρότι έμειναν πίσω με 68-67 στο 36΄, βρήκαν λύσεις στο γεμάτο σασπένς φινάλε και συνεχίζουν να ανεβαίνουν σε απόδοση και βαθμολογία.