Εκπληκτικό παιχνίδι, αποθέωση της επίθεσης έγινε στο Φοίνιξ όπου οι Ρόκετς επικράτησαν των Σανς με 128-117 με τον Τζέιμς Χάρντεν να φτάνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τους 40 πόντους, και για έκτη την φετινή σεζόν. Ο «Μούσιας» είχε 40 πόντους με 10/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11/14 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, και παρά το γεγονός ότι τραυματίστηκε στον αγκώνα στην μέση της 3ης περιόδου…επέστρεψε και πέτυχε 20 πόντους στην 4η περίοδο. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος επανήρθε δριμύτερος, έχοντας 8 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής. Το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό, με αποτέλεσμα το Χιούστον να φτάσει τους 70 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (70-61), και να δεχθεί ένα επιμέρους σερί 20-3 στις αρχές της τρίτης περιόδου, όπου και βρέθηκε πίσω με 81-73, με τον Τζος Σμιθ (20 π. με 8/15 σουτ) να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 81-81 και τον Χάρντεν να καθαρίζει στη συνέχεια. Για το Φοίνιξ, ο Έρικ Μπλέντσο είχε 32 πόντους (4 ριμπ., 4 ασίστ) ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς σκόραρε 20 πόντους με 7/11 σουτ.

Εύκολο βράδυ είχαν οι Γκρίζλις στο Μέμφις, καθώς επικράτησαν με άνεση των Νετς με 95-86, με τον Κώστα Κουφό να πλησιάζει το double double, και να παρουσιάζεται αρκετά άστοχος, ώστε να μην το καταφέρνει. Ο Έλληνας σέντερ είχε 8 πόντους με 3/11 σουτ, είχε 10 ριμπάουντ και 2 κοψίματα σε 20 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικοί σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν οι Ζακ Ράντολφ με 19 πόντους (9/17 σουτ, 8 ριμπάουντ), ενώ αντίθετα με τον Κουφό, double double έκανε ο Μαρκ Γκασόλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης από την πλευρά του σκόραρε μόλις 1 πόντο (1/2 βολές) σε 8 λεπτά συμμετοχής. Για τους Νετς, ο Μέισον Πλάμλι είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.