Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι ομάδες μπήκαν ιδιαίτερα νευρικές στο παρκέ και ξεκίνησαν πολύ άστοχες (3/15 για την ακρίβεια). Ωστόσο, μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, το παιχνίδι απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό. Από τη μία, το Γκόλντεν Στέιτ, χτυπούσε στον αιφνιδιασμό με κύριο εκφραστή τον Κέβιν Ντουράντ, ενώ από την άλλη οι πρωταθλητές, έξω απ’ τη γραμμή των 7,25. Ο Ντρέιμοντ Γκριν, σημείωσε αρκετά νωρίς 2 φάουλ και στη θέση του πέρασε ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, ο οποίος μαζί με τον Μαγκί, έδωσαν πολύτιμες βοήθειες. Οι Γουόριορς, δεν έχασαν σε καμία στιγμή το προβάδισμα τους κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 5 πόντους (35-30).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Καβς, αντί να μειώσουν έβλεπαν την διαφορά να μεγαλώνει έχοντας απέναντι τους έναν εξωπραγματικό Ντουράντ, ό οποίος χτυπούσε στις αργές επιστροφές των πρωταθλητών κι έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Κλίβελαντ. Ο Λεμπρόν από την άλλη, προσπαθούσε να δημιουργεί για όλη την ομάδα, αλλά και για τον εαυτό του αλλά είδε μόνο τον Ίρβινγκ να βγαίνει μπροστά, όταν η διαφορά έγινε διψήφια (55-45). Το κλειδί του πρώτου ημιχρόνου, εντοπίζεται στα λάθη των 2 ομάδων. Οι Γουόριορς τελείωσαν το ημίχρονο με μόλις 1!. Αντίθετα, η παρέα του Λεμπρόν με 12.  Αυτό είχε ώς αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 8, 60-52 στο τέλους του ημιχρόνου.

Ο Ντουράντ τελειώσε το ημίχρονο με 23 πόντους (10/18), 4 ριμπάουντ κι 6 ασιστ ενώ το αντίπαλο δέος του , ο Τζέιμς με 19 πόντους (5/8), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 7 λάθη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μ’ ένα επιμέρους 13-0 των γηπεδούχων και η διαφορά έφτασε στους 21 (73-52). Ο Κάρι, ήταν κομβικός και πέτυχε 3 τρίποντα σε κάτι λιγότερο από 4 αγωνιστικά λεπτά, την ίδια στιγμή που οι Καβς, έμειναν για 3 λεπτά άποντοι. Με τους Τζέιμς και Ίρβινγκ να συνδέονται με το καλάθι, οι πρωταθλητές μείωσαν στους 12 (80-68) αλλά ο Ντουράντ μ΄ένα προσωπικό σερί έβαλε το νερό στο αυλάκι. Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε μέχρι και τους 24 (93-69) και κάπου εκεί ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε. Το Γκόλντεν Στέιτ, επιβλήθηκε με 113-91 των Καβαλίερς, έκανε το 1-0 στη σειρά και ταυτόχρονα το 13-0 στα φετινά playoffs.

Την τρομέρη εμφάνιση των Γουόριορς φανερώνει το ότι έιχαν 4 λάθη με 31!! ασιστ, πράγμα το οποίο δείχνει και το πόσο συγκεντρωμένοι ήταν.

Τα 4 λάθη,αποτελούν επίδοση  ρεκόρ στο ΝΒΑ σε τελικούς. Μόνο οι Σπέρς και οι Πίστονς έχουν πετύχει κάτι ανάλογο.

Τα 8 λάθη του Τζέιμς. συνιστούν ισοφάριση της χειρότερης επίδοσης από το 1984.Τόσα έχουν κάνει και οι Ginobili, Kenyon Martin και Olajuwon.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 38 πόντους (14/26) 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Στέφ Κάρι με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λεμπρόν με 28 πόντους, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ αλλά και 8 λάθη.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-30, 60-52, 93-72, 113-91

Cleveland Cavaliers vs GS Warriors – Full Game Highlights | Game 1 | June 1, 2017