Η πολυαναμενόμενη επιστροφή του ΛεΜπρον Τζέιμς στο Μαϊάμι ως αντίπαλος δεν είχε καμία σχέση με εκείνη του «βασιλιά» σαν «εχθρός» στο Κλίβελαντ, το 2010. Τότε, ο μέχρι το καλοκαίρι ηγέτης των Χιτ είχε 38π. και νίκησε (118-90) στο Οχάιο, όπου το κοινό τον αποδοκίμαζε και τον αποκαλούσε «προδότη». Τα ξημερώματα της Παρασκευής (26/12), πάντως, ο «LBJ» είχε διαφορετική αντιμετώπιση από τους πρώην «υπηκόους» του, αλλά δεν συνδύασε το καλωσόρισμα με νίκη… Το Μαϊάμι πέτυχε μία μικρή έκπληξη -αν συνυπολογίσει πως αγωνιζόταν δίχως τον καλύτερο παίκτη του φέτος, τον Κρις Μπος– και κατάφερε να υποτάξει με 101-91 τους Καβς, σε μία πανηγυρική βραδιά από όλες τις απόψεις. Ο ΛεΜπρον που κατέκτησε δύο δαχτυλίδια πρωταθλητή με την ομάδα της Φλόριντα (2012 και 2013) και αγωνίστηκε σε 4 Τελικούς στην 4ετία του με τους Χιτ, άκουσε μερικές αποδοκιμασίες στην προθέρμανση, όμως κατά την διάρκεια της παρουσίασης των ομάδων χειροκροτήθηκε από την εξέδρα του Μαϊάμι! Μάλιστα, σε ένα τάιμ-άουτ του 1ου δωδεκαλέπτου, η διοίκηση των Χιτ παρουσίασε στις οθόνες του γηπέδου ένα βίντεο προς τιμήν του Τζέιμς, με τον ίδιο να ευχαριστεί το κοινό και τον καλό φίλο του και πλέον ξανά αντίπαλό του Ντουέιν Ουέιντ, να βουρκώνει. Μονάχα που όταν ο Ουέιντ έπιανε τη μπάλα στα χέρια του, ξεχνούσε τους συναισθηματισμούς…

Ο αρχηγός του Μαϊάμι (ρεκόρ 14-16) οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση, την πρώτη γηπεδούχου της βραδιάς των Χριστουγέννων, μετά την «άλωση» του Σαν Αντόνιο από την Οκλαχόμα Σίτι και την εκτός έδρας νίκη της Ουάσινγκτον στη Νέα Υόρκη, με ένα εκπληκτικό ξεκίνημα. Ο Ουέιντ είχε 6π. στα πρώτα 6΄, 12 στο τέλος της 1ης περιόδου και 24 στο ημίχρονο(!), με 10/15 σουτ, βοηθώντας τους Χιτ να φτάσουν ως το +17, με 56-39 στο 21΄ και πριν το 62-49 της ανάπαυλας! Στο ίδιο διάστημα, ο ΛεΜπρον σκόραρε κυρίως από τις βολές, αν και ήταν άστοχος από τη γραμμή (6/11 στην 1η περίοδο) και είχε 15π. με 3/7 σουτ και 4 λάθη ως το ημίχρονο… Οι Καβς, που «έπεσαν» σε ρεκόρ 17-11, έμειναν κοντά στο σκορ χάρη τους 17π. του Ίρβινγκ ως το 24΄, αλλά στην 3η περίοδο βελτίωσαν την άμυνά τους και δέχτηκαν μόλις 15π., για το 77-74 των γηπεδούχων. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για το Κλίβελαντ, που παρότι προσπέρασε με 78-77 με κάρφωμα του ΛεΜπρον, ξέμεινε από δυνάμεις στο 4ο δωδεκάλεπτο… Την ίδια στιγμή για τους Χιτ βρέθηκαν κι άλλες λύσεις, αφού μπορεί ο Ουέιντ να ήταν άστοχος στο δεύτερο ημίχρονο (είχε επιμέρους 2/13 σουτ), όμως ο κόουτς Σποέλστρα είδε άλλους παίκτες του να «βγαίνουν μπροστά». Αρχικά με το σπουδαίο και πολυσύνθετο ματς του Λουόλ Ντενγκ, που είχε 25π. και καλή άμυνα στον ΛεΜπρον και στην 4η περίοδο με τον Ντάνι Γκρέιντζερ να προσφέρει σκορ και να βοηθά το Μαϊάμι να πάρει και πάλι τα ηνία και να φτάσει στην μεγάλη νίκη επί των Καβαλίερς!

ΜΑΪΑΜΙ (Σποέλστρα): Ντενγκ 25 (10/13διπ.-1/3τριπ.-8ριμπ.-8ασ.), Ουίλιαμς 5 (1/5τριπ.), Άντερσεν 12 (4/5διπ.-8ριμπ.), Ουέιντ 31 (10/23διπ.-2/5τριπ.-5ασ.), Τσάλμερς 5 (1/4τριπ.-6ασ.), Κόουλ 8 (1), Χάσλεμ 6, Ουάιτσαϊντ, Γκρέιντζερ 9 (1).
ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ (Μπλατ): Μάριον 2, Τζέιμς 30 (2/8τριπ.-10/18βολ.-8ασ.), Λαβ 14 (5/9διπ.-0/4τριπ.-5ριμπ.), Μίλερ 6 (2/4τριπ.), Ίρβινγκ 25 (9/16διπ.-1/3τριπ.), Ουέιτερς 8 (1), Τόμπσον 6 (2/5διπ.-9ριμπ.), Ντελαβεντόβα, Τζόουνς.