Για ακόμη μια φορά ο Λεμπρόν Τζέιμς απέδειξε για ποιο λόγο τον αποκαλούν «βασιλιά»!

Ο ηγέτης των Καβαλίερς πραγματοποίησε ακόμη «μυθική» εμφάνιση με 43 πόντους, 8 ριμπάουντ και 14 ασίστ  και οδήγησε την ομάδα του σε νέο break με 128-110 και πλέον οι «ιππότες» προηγούνται 2-0 στη σειρά. Αυτή ήταν η σερί νίκη των Κλίβελαντ απέναντι στους Ράπτορς στα πλέι-οφ.

Εκτός από τον Λεμπρόν, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Κέβιν Λοβ με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τους Σμιθ και Γκριν να προσθέτουν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους, ο ΝτεΡόζαν ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, με τον Λόουρι να τον ακολουθεί με 21 και τον Βαλαντσιούνας να κάνει double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη πρώτη περίοδο, με το δωδεκάλεπτο να κλείνει στο 29-26. Στη δεύτερη περίοδο οι Ράπτορς πήραν διαφορά 9 πόντων (56-47), όμως οι Καβαλίερς μείωσαν τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με -2 (63-61).

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Λεμπρόν Τζέιμς και τη παρέα του. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήραν διαφορά 7 πόντων (65-72). Στη συνέχεια ο «βασιλιάς» μαζί με τον Λοβ ανέβασαν το προβάδισμα των Καβαλίερς σε διψήφια τιμή (75-89), με τους Ράπτορς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το τρίτο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 87-98. Στη τελευταία περίοδο, ο Λεμπρόν σκόραρε με κάθε τρόπο, βλέποντας το καλάθι των γηπεδούχων σαν «βαρέλι» και ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (96-114). Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι και οι Καβαλίερς πήραν τη νίκη με 128-110 και προηγούνται πλέον με 2-0 στη σειρά.