Ο ΛεΜπρον Τζέιμς εμφανίστηκε απογοητευμένος για τα 20 χαμένα σουτ αλλά και για τα 8 λάθη που είχε στο τέταρτο παιχνίδι της  σειράς με το Σικάγο, και έτσι θέλοντας να «τιμωρήσει» τον εαυτό του πέτυχε 38 πόντους (τους 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και οδήγησε το Κλίβελαντ στο 106-101 επί των Μπουλς και στο προβάδισμα με 3-2 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής.

lebron-james-and-joakim-noah-cabc-bulls-3-2

Στον αντίποδα, οι «Ταύροι» παρότι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι με 7/9 σουτ, στα επόμενα 18 λεπτά είχαν 7/35 και 0/9 τρίποντα, μένοντας πίσω με 54-44 στο πρώτο ημίχρονο! Παρόλα αυτά, και ενώ δεν είχαν στην διάθεση τους τον Πάου Γκασόλ, ενώ ο Ντέρεκ Ρόουζ αγωνίζονταν με ενοχλήσεις στον ώμο, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 33′ σε 63-62, ενώ το επεισόδιο ανάμεσα στους Ταζ Γκίμπσον και Μάθιου Ντελαβεντόβα που οδήγησε στην αποβολή του φόργουορντ των Μπουλς, έδωσε ώθηση στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, η οποία ανέβασε την διαφορά στο +17 (90-73). Το Σικάγο, δείχνοντας χαρακτήρα κατάφερε με τον Τζίμι Μπάτλερ στο 1:18 πριν το τέλος να μειώσει σε 101-99, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Μπάτλερ αστόχησε σε τρίποντο που θα έβαζε μπροστά τους «Ταύρους». Ο Κάιρι Έρβινγκ με 2 βολές έκανε το 103-99 στα 16,4”, με τον Γιοακίμ Νοά να κάνει λάθος στην επόμενη φάση, και το παιχνίδι κάπου εκεί να λαμβάνει τέλος.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε 38 πόντους με 14/24 σουτ, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Κάιρι Έρβινγκ να προσθέτει 25 πόντους  (9/16 σουτ). Για το Σικάγο, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 29 πόντους με 9/18 σουτ και 9 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Μάικ Ντανλίβι με 19 πόντους με 5/8 σουτ. Άστοχος παρουσιάστηκε ο Ντέρεκ Ρόουζ με 16 πόντους και 7/24 σουτ, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

harden-de andre jordan-rockets-clippers-2-3

Εκατόν είκοσι πόντους εσείς…το ίδιο και εμείς! Με το ίδιο νόμισα απάντησαν οι Ρόκετς στους Κλίπερς, τους οποίους νίκησαν εύκολα στο Χιούστον με 124-103, και μείωσαν την σειρά τους σε 3-2, ψάχνοντας πλέον το break στο επόμενο παιχνίδι της σειράς στο Staples Center. Εξαιρετικός σε ένα παιχνίδι, που δεν αντέχει ιδιαίτερη κριτική, ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν ο οποίος πέτυχε triple-double με 26 πόντους (9/20 σουτ, 1/8 τριπ., 11 ριμπ., 10 ασίστ), ενώ 22 πόντους είχε ο Τρέβορ Αρίζα με 8/12 σουτ (4/6 τριπ., 8 ριμπ.). Κυρίαρχος στους αιθέρες ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 20 πόντους (7/14 σουτ) και 15 ριμπάουντ, ενώ 1 πόντο με 1/2 βολές. 0/2 σουτ είχε ο Κώστας Παπανικολάου σε 1:45 συμμετοχής. Για τους Κλίπερς, ο Μπλέικ Γκρίφιν ήταν ο κορυφαίος με 30 πόντους (12/21 σουτ, 16 ριμπ.), ενώ ο Κρις Πολ είχε 22 πόντους (9/16 σουτ) και 10 ασίστ. Ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν πέτυχε 13 πόντους με 3/3 σουτ, 7/16 βολές  και 11 ριμπάουντ. Αναφορικά με τον Τζέιμς Χάρντεν, πέτυχε για 11 συνεχόμενο παιχνίδι σε playoffs +20 πόντους, με το ρεκόρ της ομάδας να το έχει ο τεράστιος Χακίμ Ολάζουον με 17 συνεχόμενα παιχνίδια την περίοδο 1994-1995.