Mε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να υλοποιεί ακόμα μια αλά MVP εμφάνιση (και) φέτος, οι Milwaukee Bucks κατάφεραν να επικρατήσουν πολύ πιο εύκολα από αυτό που δείχνει το τελικό σκορ επί των Indiana Pacers με 142-133 εκτός έδρας, και να φτάσουν έτσι τις 45 νίκες στην τρέχουσα σεζόν του ΝΒΑ.

Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας σούπερ σταρ πέτυχε ένα εκκωφαντικό double double -και ταυτόχρονα άγγιξε και το triple double- τελειώνοντας τον αγώνα με 40 ολόκληρους πόντους (14- 18 σουτ, 1-1 τρίποντο, 11-16 βολές), 15 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες -και ένα μόλις λάθος), κάνοντας τη frontline της Indiana να μοιάζει με… παιδική χαρά!

Την ίδια στιγμή, οι Khris Middleton, Brook Lopez και Jrue Holiday πέτυχαν 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 τάπες, ευστοχώντας αθροιστικά στα 27 από τα 48 τους σουτ.
Τέλος, όσον αφορά τον Θανάση Αντετοκούνμπο, εκείνος δεν αγωνίστηκε στιγμή, ενώ στα τελευταία 5 ματς των «Ελαφιών» εμφανίζεται για 7.3 λεπτά ανά βραδιά, μετρώντας 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Πλέον, οι Bucks έφτασαν τις 45 νίκες -όπως αναφέρθηκε- φέτος, αλλά και τις 8 στα 10 τελευταία ματς τους, και πλησίασαν στη μία τους δεύτερους Brooklyn Nets δύο αγώνες πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Το πρόγραμμα των «Ελαφιών»:

vs Heat 16/5

at Bulls 17/5

Όσον αφορά τους ηττημένους, όπως είχαμε αναφέρει και χθες, η «τριπλή» φόρμα του Domantas Sabonis -ειδικότερα από τη στιγμή που απουσιάζει και ο Caris LeVert εκτός των άλλων– θα περνούσε κρίση κόντρα σε ρακέτες όπως αυτή του Μilwaukee.

Χθες, μέτρησε μόλις 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 14 ασίστ σε 26 μονάχα λεπτά συμμετοχής, ενώ σούταρε με 5-19 εντός πεδιάς και 0-3 από την περίμετρο (-19 στην κλίμακα του +/-, 2η χειρότερη επίδοση)…