Η Atlanta δεν… χόρτασε με την πρόκριση στο 2ο γύρο των ανατολικών Playoffs του ΝΒΑ. Θέλει κι άλλο και φρόντισε να στείλει εξ αρχής το μήνυμα στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην κανονική περίοδο. Οι Hawks ήταν εντυπωσιακοί στην Φιλαντέλφια, όπου επικράτησαν των 76ers με 128-124 και έκαναν το 1-0 στη σειρά, αν και είδαν μία διαφορά 26 πόντων να πέφτει μέχρι τους δύο 10,5’’ πριν από το τέλος.

Τα “γεράκια” ευστόχησαν σε 20 από τα 47 τρίποντα που επιχείρησαν και είχαν πάλι σε σπουδαία ημέρα τον Trae Young, που πέτυχε 25 από τους 35 πόντους του στο 1ο ημίχρονο. Οι John Collins και Bogdan Bogdanovic πρόσθεσαν επίσης από 21 πόντους έκαστος για την Atlanta, με τον Σέρβο να σημειώνει στο φινάλε και τις πιο κρίσιμες ελεύθερες βολές του ματς, κάνοντας το σκορ 124-128 με 8,9’’ να απομένουν.

Ο Joel Embiid όχι μόνο αγωνίστηκε παρά τον τραυματισμό στο γόνατο, αλλά είχε 39 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Tobias Harris (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Seth Curry (21 πόντοι) και Ben Simmons (17 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από τους Sixers, οι οποίοι δέχτηκαν 42 πόντους στην 1η περίοδο και μέχρι να συνέλθουν, η διαφορά είχε φτάσει το +26 για τους Hawks.

Η Philly κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους με 1’01’’ να απομένουν για τη λήξη (115-118) χάρις σε ένα σερί 11-0, αλλά ένα τρίποντο του Bogdanovic στα 41,3’’ σίγησε το κοινό. Οι 76ers πλησίασαν εκ νέου στα 28,7’’ (118-121), αλλά στην επόμενη κατοχή ο Embiid χρεώθηκε με clear path foul, ο Collins έβαλε τις δύο βολές στα 23,2’’, πρόσθεσε και ένα γκολ-φάουλ στη συνέχεια και το σκορ έγινε 118-126 στα 16,5’’. Κι όμως, το ματς είχε… δρόμο ακόμα.

Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να βάλουν έξι πόντους σε 5,6 δευτερόλεπτα και να κάνουν το σκορ 124-126 στα 10,5’’, χάρις σε 1/2 βολές του Simmons, επιθετικό ριμπάουντ και γκολ-φάουλ από τον Embiid και κλέψιμο στην επαναφορά και κάρφωμα του Harris! Ο Bogdanovic ήταν όμως ψύχραιμος στις βολές που εκτέλεσε 8,9’’ πριν από τη λήξη και από τη στιγμή που το σουτ του Harris δεν βρήκε στόχο, όλα τελείωσαν.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-42, 54-74, 83-99, 124-128