Κάθε αρχή και δύσκολη. Η Philadelphia δεν έθελξε με την αμυντική λειτουργία της στον εναρκτήριο αγώνα της σειράς (κάθε άλλο…), εντούτοις ήταν εξαιρετική στην επίθεση, είχε σε τρομερή μέρα τον Harris και νίκησε δύσκολα την Washington 125-118.

Ο Tobias Harris έβαλε 28 από τους 37 πόντους του στο 1ο ημίχρονο (με 12/19 σουτ) και βοήθησε τους 76ers να σταθούν στα πόδια τους. Ο Joel Embiid πρόσθεσε άλλους 30 και ο Ben Simmons συνέδραμε 6 πόντους, 15 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Η Philly χρειάστηκε πάντως να δώσει μάχη μέχρι τέλους, ώστε να καταβάλει τους μαχητικούς “μάγους”.

Ο Bradley Beal (33 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Wizards και ο Russell Westbrook μέτρησε 16 πόντους, 14 ασίστ και 5 ριμπάουντ για τους Wizards, οι οποίοι σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (55,7%), πέτυχαν 76 πόντους μέσα από τη ρακέτα και ήταν άκρως ανταγωνιστικοί επί 48 λεπτά. Στο τέλος, πάντως, δεν κατόρθωσαν να φύγουν με το “διπλό”.

Η Philadelphia προηγήθηκε νωρίς νωρίς 16-6 στο 6’, στη συνέχεια όμως η Washington γύρισε γρήγορα το ματς, προηγήθηκε 27-32 στο 13’ και έκλεισε το ημίχρονο με το προβάδισμα (61-62). Οι 76ers έκαναν το καθοριστικό ξέσπασμα στα τέλη της 3ης περιόδου, όταν προηγήθηκαν 88-81. Στο 38’ ξέφυγαν και με 108-97 και κράτησαν μέχρι τέλους μία απόσταση 5+ πόντων από την ομάδα του Scott Brooks.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 61-62, 99-93, 125-118

Philadelphia 76ers (Rivers): Harris 37 (15/29 σουτ, 5/5 βολές), Green 11, Embiid 30 (9/16 σουτ, 12/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Simmons 6 (15 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Curry 15, Howard 7, Maxey 3, Thybulle, Milton 5, Korkmaz, Hill 11.

Washington Wizards (Brooks): Hachimura 12, Len 12, Westbrook 16 (7/14 σουτ, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 λάθη), Neto 7, Beal 33 (13/23 σουτ, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Bertans 14 (4/8 τρίποντα), Lopez 6, Gafford 12 (6/6 δίποντα), Smith 6.