Το βράδυ της Κυριακής (14/3) ο Aleksej Pokusevski προσέφερε στους φίλους της Oklahoma City μία γενναία δόση από αυτά που θα πρέπει να περιμένουν στο μέλλον από αυτόν. Γιατί όχι και σε ημερήσια βάση…

Ο “Πόκου” έκανε την καλύτερη εμφάνιση της βραχύβιας καριέρας του στο ΝΒΑ, καθώς πέτυχε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα, 2/5 δίποντα, 4/4 βολές, μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε ακόμα 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη στα 39 λεπτά που αγωνίστηκε στη νίκη της Thunder επί των Grizzlies με 128-122.

Ο Σέρβος φόργουορντ είχε επίσης και το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη “+/-” μεταξύ όλων των παικτών που πάτησαν το παρκέ (+18)! Μάλιστα, ουδείς έπαιξε περισσότερο από τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού…

Ο Shai Gilgeous-Alexander (30 πόντοι) και ο Kenrich Williams (17 πόντοι, 7/8 σουτ) ήταν οι άλλοι δύο παίκτες που ξεχώρισαν από πλευράς Oklahoma City (17/22), η οποία υπέπεσε σε 25 λάθη και δέχτηκε 35 πόντους από αυτά! Ωστόσο, ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο 2ο ημίχρονο και κατόρθωσε να σημειώσει την 3η νίκη στους τελευταίους 4 αγώνες, σουτάροντας με ποσοστό 57,5% συνολικά (φετινό ρεκόρ) και με 51,6% στα τρίποντα (16/31).

Ο Ja Morant (22 πόντοι, 7 ασίστ), ο Dillon Brooks (19 πόντοι) και ο Jonas Valanciunas (16 πόντοι, 14 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Grizzlies (17-18), που ηττήθηκαν για 3η φορά στα τελευταία 4 παιχνίδια, παρότι προηγήθηκαν 90-102 στο 37’.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 55-62, 90-100, 128-122