Φοβερή ανατροπή για τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, οι οποίοι παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 14 πόντους, έβγαλαν «ψυχή» και έκαναν το break στο Καναδά απέναντι στους Τορόντο Ράπτορς με 113-112 στη παράταση και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Μάλιστα οι «ιππότες» δεν πήραν το προβάδισμα σε κανένα σημείο της κανονικής διάρκειας.

Κορυφαίος για ακόμη μια φορά για το Κλίβελαντ ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς, με τον «βασιλιά» να κάνει triple double με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Πίσω του ήταν οι Σμιθ και Κόρβερ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Για τους Καναδούς, ο ΝτεΡόζαν ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ο Βαλαντσιούνας είχε 21 πόντους  και 21 ριμπάουντ και ο Λόουρι τελείωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 10 ασίστ.

Οι Ράπτορς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 33-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Καβαλίερς αντέδρασαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με -3 (60-57). Στην επανάληψη, οι Καναδοί πήγαν εκ νέου το προβάδισμα τους σε διψήφια τιμή (74-63), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-82). Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι «ιππότες» ήταν σε απόσταση βολής και στα 30’ πριν το φινάλε ο Λεμπρόν έφερε το ματς στα ίσια (105-105). Οι Ράπτορς είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως ο ΒανΒλιτ αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε 4 φόλοου. Στα έξι δέκατα του δευτερολέπτου ο «βασιλιάς» έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, με το ματς να οδηγείται στη παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Καβαλίερς πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (107-113). Οι Καναδοί μείωσαν στον 1 (112-113) και είχαν την τελευταία επίθεση στα χέρια τους, όμως και πάλι ο ΒανΒλιτ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τους Καβαλίερς να παίρνουν τη νίκη.

Στην επιστροφή του Στεφ Κάρι στην αγωνιστική δράση, οι Ουόριορς επιβλήθηκαν με 121-116 των Πέλικανς και έκαναν το 2-0 στη σειρά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, όμως οι «πολεμιστές» με ένα ξέσπασμα στη τέταρτη περίοδο πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντουράντ με 29 πόντους, με τον Κάρι να επιστρέφει δριμύτερος και να σημειώνει 28 πόντους. Κοντά στο triple double ήταν ο Γκριν, ο οποίος είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Ντέιβις είχε 25 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Χόλιντεϊ 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Ρόντο 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Πέλικανς ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και πήραν μια διαφορά 9 πόντων (18-27), όμως οι Ουόριορς επέστρεψαν και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο -2 (27-29). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο υπήρξε απόλυτη ισορροπία, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +3 (58-55). Στην επανάληψη οι «πολεμιστές» πήραν διαφορά 8 πόντων (63-55), όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μείωσαν στους 2 (88-86) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 οι πρωταθλητές πήγαν το προβάδισμα τους σε διψήφια τιμή (110-98) και (119-106). Το μόνο που κατάφεραν οι «πελεκάνοι» ήταν να μειώσουν στους 6 (119-113) στα 35’, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο και οι Ουόριορς πήραν τη νίκη με 121-116.