Αν μη τι άλλο, οι Bucks δεν έγιναν τυχαία πέρυσι πρωταθλητές του ΝΒΑ. Έδειξαν από τι είναι φτιαγμένοι στο 5ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των Playoffs, μέσα στη Βοστώνη, όπου νίκησαν τους Celtics 110-107, έχοντας ανατρέψει προηγουμένως διαφορά 14 πόντων στα τελευταία 10 λεπτά! Κάπως έτσι το Milwaukee πήρε προβάδισμα με 3-2 νίκες στη σειρά και μπορεί να την τελειώσει στο “σπίτι” του, τα ξημερώματα του Σαββάτου (14/5, 02:30).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε άλλη μία συγκλονιστική εμφάνιση στη σειρά, έχοντας 40 πόντους με 14/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα (συμπεριλαμβανομένου και αυτού που έκανε το σκορ 105-102 με 1’40’’ να απομένει), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο (αλλά και 7 λάθη) σε 40 λεπτά συμμετοχής. Ο “Greek Freak”  χρειάστηκε μάλιστα να παίξει αιμόφυρτος στα τελευταία δευτερόλεπτα, λόγω σχισίματος πάνω από το δεξί μάτι. Δύο άλλοι συμπαίκτες του, πάντως, ήταν αυτοί που καθόρισαν εν τέλει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ένας ήταν ο Bobby Portis, που είχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ ερχόμενος από τον πάγκο και πέτυχε το νικητήριο καλάθι 11,4’’ πριν από τη λήξη (107-108). Ο άλλος ήταν ο Jrue Holiday (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), που ισοφάρισε το σκορ (105-105) με τρίποντο στα 43’’, έκοψε τον Smart στα 9’’ και εν συνεχεία έκλεψε και την μπάλα μέσα από τα χέρια του αμυντικού της χρονιάς στην τελευταία φάση, κι ενώ είχαν μεσολαβήσει 2/2 βολές του Pat Connaughton.

Κι όμως, τίποτε δεν προμήνυε τέτοιο φινάλε, σε ένα ματς στο οποίο οι Celtics είχαν τον απόλυτο έλεγχο, προηγούνταν με 93-79 στο 38’ και με 105-99 μόλις δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Ακόμα και μετά τις ελεύθερες βολές του Tatum, που έκαναν το σκορ 107-105, είχαν το πάνω χέρι.

Και μετά έγινε αυτό…

Και αυτό…

Και τέλος αυτό…

Ο Jayson Tatum (34 πόντοι) και ο Jaylen Brown (26 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Celtics, οι οποίοι σούταραν με πολύ καλύτερα ποσοστά (51,2% έναντι 43,5% των Bucks) και είχαν σταθερά το προβάδισμα από το 14’ έως το 47’49’’. Η ομάδα του Ime Udoka έχασε πάντως κατά κράτος τα ριμπάουντ (36-49) και πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 14 πόντων στην τελευταία περίοδο, τη μεγαλύτερη που έχει χάσει τα τελευταία 25 χρόνια στα Playoffs!

Τα δωδεκάλεπτα: 26-28, 54-47, 86-77, 107-110