Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην δίνει εν τέλει το “παρών” στην άτυπη, έστω και φιλική, πρεμιέρα της φετινής σεζόν, οι Milwaukee Bucks δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Memphis Grizzlies, από τους οποίους και εν τέλει ηττήθηκαν με 102-107 εντός έδρας -σε ένα παιχνίδι ωστόσο από το οποίο απουσίαζαν και οι Ja Morant, Jaren Jackson Jr., Steven Adams, Desmond Bane και Dillon Brooks από πλευράς “Αρκούδων”.

Για τους νικητές, που εκμεταλλευόμενοι τις πάρα πολλές αλλαγές στο rotation των γηπεδούχων επέστρεψαν από το -13 στην 4η περίοδο, ο νεαρός Lofton Jr. ήταν σε πολύ καλή ημέρα και ξεχώρισε περισσότερο από τον καθένα με 17 πόντους (6-8 σουτ), 4 ριμπάουντ αλλά και 3 ασίστ σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ από κοντά κινήθηκαν και οι επίσης μικροί Roddy (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), LaRavia (15 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Aldama (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες).

Από την άλλη μεριά, η τριάδα των Nwora, Mamukelashvili και Allen ήταν αυτή που ξεχώρισε περισσότερο από τους γηπεδούχους, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να πατάει παρκέ για 12 λεπτά και να μένει στους 2 πόντους (1-1 σουτ, 0-2 βολές), το ένα λάθος και τα πέντε φάουλ -ενώ έκανε χειρότερη την ομάδα του κατά 16 πόντους στο διάστημα που αγωνίστηκε (δεύτερη χειρότερη επίδοση)…

Πλέον, επόμενο τεστ για τους Bucks θα είναι οι αγώνες στο Ντουμπάι κόντρα στους Atlanta Hawks στις 6 και 8 Οκτωβρίου, ενώ από την άλλη μεριά στις 4 Οκτωβρίου οι Grizzlies θα αντιμετωπίσουν τους Orlando Magic στο Memphis.

Τα 12λεπτα: 16-18, 48-45, 76-66, 102-107

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.