Οι Bucks έχουν “χτιστεί” με μοναδικό στόχο το πρωτάθλημα. Αυτοί οι Warriors, από την άλλη, προς το παρόν δεν βλέπονται… Δύο ημέρες μετά το διασυρμό στο Brooklyn (99-125), ήταν η σειρά του Milwaukee να διαλύσει το Golden State με 138-99 και να σημειώσει την πρώτη του νίκη στην κανονική περίοδο. Η διαφορά των 65 πόντων με την οποία έχει χάσει συνολικά τα πρώτα δύο παιχνίδια, είναι η 2η μεγαλύτερη στην ιστορία του ΝΒΑ, μετά τους 71 με τους οποίους είχαν ηττηθεί οι Clippers τη σεζόν 1987-88!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (15 πόντοι, 7/15 βολές, 4/14 σουτ, 13 ριμπάουντ) δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, αυτό πάντως ουδόλως επηρέασε την ομάδα του Mike Budenholzer, η οποία είχε σταθερά το προβάδισμα μετά τα πρώτα τρία λεπτά, αλλά άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Η αρχή έγινε στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ξέφυγε με 91-71 στο 32’. Κάπου εκεί άρχισε το χριστουγεννιάτικο πάρτι των Bucks, στο δρόμο προς την πρώτη τους νίκη σε χριστουγεννιάτικο αγώνα από το 1968!

Το Milwaukee προηγήθηκε ακόμα και με 43 πόντους διαφορά στα τελευταία λεπτά (138-95 στο 46′), τελειώνοντας το ματς με 20/37 τρίποντα, ποσοστό ευστοχίας 54,9% συνολικά, 17 ριμπάουντ παραπάνω (60-43) και έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: τους Khris Middleton (31 πόντοι, 6/8 τρίποντα), Donte DiVincenzo (13), D.J. Augustin (13), Jrue Holiday (12) και Bobby Portis (10). Η βραδιά ήταν τόσο εύκολη, που έπαιξε για 10 λεπτά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, έχοντας 4 πόντους, 2/2 δίποντα και μία ασίστ.

Από τη μεριά των απογοητευτικών (πάλι) Warriors, που έπαιζαν για δεύτερο σερί ματς χωρίς τον τραυματία Draymond Green, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο James Wiseman. Ο rookie των “πολεμιστών” και Νο. 2 του φετινού Draft άφησε πάλι εξαιρετικές εντυπώσεις, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους, 5/11 σουτ (2/4 τρίποντα), 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες σε 25 λεπτά. Πρώτος σκόρερ του Golden State ήταν ο Stephen Curry, ο οποιός ναι μεν πέτυχε 19 πόντους, αλλά ήταν άστοχος (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα).