Σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο μόλις, οι Boston Celtics κατάφεραν να ξεπεράσουν την άνετη ήττα τους στο Game 2 των φετινών Τελικών κόντρα στους Golden State Warriors και επικρατώντας με 116-100 στην έδρα τους ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα (2-1).

Βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες από την αρχή μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου, οι Κέλτες είχαν κατορθώσει να αποδείξουν πολλάκις πως είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ όντας σχεδόν για όλη τη διάρκεια του ματς σε διψήφια υπέρ τους απόσταση. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και χάρις σε ένα τρομερό για τους ίδιους τρίτο 12λεπτο κατόρθωσαν όχι απλά να μειώσουν τη διαφορά αλλά και να περάσουν και μπροστά λίγο πριν την εκπνοή του χάρις σε ένα ηχηρό 3-14 επί μέρους σκορ.

Οι γηπεδούχοι όμως, και κυρίως οι Jayson Tatum (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Jaylen Brown (27 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Marcus Smart (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Robert Williams III 8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες, 3 κλεψίματα) ήταν αυτοί που πήραν από το χέρι τη Βοστόνη στην 4η περίοδο με συνεχόμενες μεγάλες φάσεις σε άμυνα και επίθεση -με τους Celtics, κάνοντας αφενός bullying στην αντίπαλη ρακέτα με επιθετικά ριμπάουντ και αρκετές επαφές σκοραρίσματος και αφετέρου εγκλωβίζοντας τον Stephen Curry αλλά και την αντίπαλη κυκλοφορία (8 λάθη στην 4η περίοδο) όσο το δυνατόν περισσότερο, να φτάνουν εν τέλει σε μια σημαντική για τη συνέχεια νίκη.

Τα 12λεπτα: 33-22, 68-56, 93-89, 116-100