Παρά το γεγονός πως βρέθηκαν με 22 πόντους πίσω στο ημίχρονο (50-72), με 25 στις απαρχές της τρίτης περιόδου (50-75) και εν γένει 7 φορές πάνω από 20 πόντους, οι Los Angeles Clippers κατάφεραν να γυρίσουν ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι έναντι των Utah Jazz και να επικρατήσουν εν τέλει με 131-119 στο Χόλιγουντ, υπερασπιζόμενοι την έδρα τους για 3η φορά σε ισάριθμες αποστολές και παίρνοντας ένα πολυπόθητο εισιτήριο για τους Τελικούς της Δυτικής περιφέρειας, όπου θα συναντήσουν τους Phoenix Suns.

Μπορεί οι ικανότατοι και έμπειροι Paul George και Reggie Jackson να πέτυχαν από 28 και 27 πόντους αντίστοιχα -μαζί με 12 ριμπάουντ και 17 ασίστ αθροιστικά- αλλά αν δεν υπήρχε ο Terance Mann δύσκολα θα κέρδιζαν οι Clippers!

Πιο συγκεκριμένα, ο νεαρός sophomore μέτρησε 39 ολόκληρους πόντους σε 36 αγωνιστικά λεπτά, ευστοχώντας στα 15 από τα 21 του σουτ αλλά και στα 7 από τα 10 του τρίποντα, στην κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του!

Από την άλλη μεριά, εξαιρετικοί ήταν οι Donovan Mitchell (39 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9-15 τρίποντα), Royce O’Neale (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4-6 τρίποντα) και Jordan Clarkson (21 πόντοι, 8-16 σουτ), αλλά το γεγονός πως δέχθηκαν 80 πόντους στα τελευταία 22 λεπτά της αναμέτρησης ενώ σκόραραν μόλις 45 δεν τους άφησε καμία ελπίδα νίκης.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί η πολύ κακή επίδοση του Rudy Gobert, ο οποίος επέτρεψε στους προσωπικούς του αντιπάλους να ευστοχήσουν στα 12 από τα 15 σουτ απέναντί του, έκανε 5 φάουλ (χειρότερη επίδοση), είχε 3 λάθη, είχε -24 στην κλίμακα του +/- (χειρότερη επίδοση) αλλά και 0 τάπες για δεύτερο συνεχόμενο ματς…

Μπορείτε να βρείτε τα στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.