Οι φετινοί Μπούλς, έχοντας τον Ντέρεκ Ρόουζ ζεστό και να γυαλίζει το μάτι του, φαντάζουν έτοιμοι για πολλά, καθώς ο MVP του 2010, θέλει να αποδείξει πρώτα στον εαυτό του ότι είναι καλά και δυνατός. Ο 27χρονος γκαρντ με ένα εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο έστειλε στο καναβάτσο τους Καβς, και οδήγησε την ομάδα του στο 99-96 και στο 2-1 απέναντι στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν εξελίχθηκε σε «πόλεμο» και σε μια μονομαχία σώμα με σώμα, και ουσιαστικά κρίθηκε στο νήμα όπως αναφέραμε και στον πρόλογο. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς στα 41,5” με 2 βολές έβαλε μπροστά το Κλίβελαντ με 92-93, με τον Τζίμι Μπάτλερ να απαντάει στα 33,9” (94-93). Στην συνέχεια ο ΛεΜπρον Τζέιμς αστόχησε…σε λει απ, και ο Ταζ Γκίμπσον με 2 βολές στα 23,5” έγραψε το 96-93. Ο JR Σμιθ με τρίποντο στα 10,8” ισοφάρισε σε 96-96, για να κλείσει το φύλλο αγώνα ο D-Rose με το buzzer beater τρίποντο του (99-96).

Ο Ντέρεκ Ρόουζ ήταν συγκλονιστικός με 30 πόντους (10/26 σουτ, 9/10 βολές, 7 ριμπ., 7 ασίστ με το πρώτο buzzer beater της καριέρας του σε playoffs), ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ σκόραρε 20 πόντους (7/17 σουτ, 8 ριμπ.). Εξαιρετικός ήταν ο Μάικ Ντανλίβι με 16 πόντους, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 12 πόντους. Για τους Καβς, ο ΛεΜπρον Τζέιμς πάλευε μόνος του, σκοράροντας 27 πόντους (8/25 σουτ, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 7 λάθη σε 44 λεπτά συμμετοχής), ενώ ο JR Σμιθ είχε 14 πόντους (4/8 τριπ.). Άστοχος παρουσιάστηκε ο Κάιρι Έρβινγκ καθώς είχε 11 πόντους με 3/13 σουτ, 4 ριμπάουντ, καμία ασίστ (!) και 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

rivers-austin-harden-clippes-houston-2-1

Ο Κρις Πολ επέστρεψε στο ρόστερ των Κλίπερς, και μπορεί να μην έπιασε τα γνωστά στάνταρ της απόδοσης του, αλλά δυο τρίποντα του στην 3η περίοδο ήταν ικανά να ωθήσουν την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς σε ένα εμφατικό σερί 18-0, και την οδηγήσουν στην πολύ εύκολη νίκη με 124-99 και στο 2-1 στην σειρά του με το Χιούστον

Τρομερός ήταν ο Όστιν Ρίβερς, ο οποίος απέδειξε ότι δεν αγωνίζεται στην ομάδα για χάρη του πατέρα του, τον Ντοκ, με τον Κρις Πολ στην διάρκεια ενός τάιμ άουτ στην 3η περίοδο να του λέει: «Απόψε μπορείς να του φερθείς σαν πατέρας, όχι μόνο σαν προπονητής» και είχε απόλυτο δίκαιο. Ο Όστιν Ρίβερς πέτυχε 25 πόντους με 10/13 σουτ, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο J.J Ρέντινγκ έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 31 πόντους  και τρομερά ποσοστά (6/8 δίποντ,α 5/6 τρίποντα, 4/4 βολές). Πληθωρικός ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι και ο Μπλεικ Γκρίφιν, έχοντας 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Μοναδική όαση για το Χιούστον ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 25 πόντους (8/16 σουτ, 11 ασίστ σε 36:25) ενώ 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ είχε ο Ντουάιτ Χάουαρντ. Ο Κώστας Παπανικολάου έπαιξε στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης, πήρε ένα σουτ από τη γωνία και αστόχησε.