Οι Milwaukee Bucks  με μια μεστή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη  88-90επί της Philadelphia 76ers για την πρεμιέρα των «ελαφιών» στο NBA.

Ο Mike Budenholzer δεν είχε τους τραυματίες Pat Connaughton, Khris Middleton και τον Joe Inglesστη διάθεσή του, είχε όμως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εντυπωσιακά οικονομικό και ώριμο, τον Brook Lopez καταπληκτικό σε άμυνα κι επίθεση και απέναντί του ένα σύνολο που περίμενε θαύματα από τον James Harden  και τον Joel Embiid.

Στην πρώτη περίοδο οι Bucks ξεκίνησαν καλά, χτίζοντας ένα προβάδισμα επτά  πόντων στην επίθεση (18-11 στο 5′) Η πρώτη περίοδος  έκλεισε με τους Bucks να είναι μπροστά στο σκορ (24-30)

Οι Bucks  δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, κράτησαν όμως το προβάδισμα με τον Γιάννη να απολαμβάνει τη βραδιά και το δίδυμο Harden – Embiidνα έχει 6/15 σουτ έως το 18′. Οι  γηπεδούχοι  έμειναν  κοντά στο σκορ,  δεν κατάφεραν όμως και να προσπεράσουν έως το ημίχρονο (45-47), παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισό οι πόντοι στη ρακέτα ήταν 26-8 υπέρ τους.

Στην τρίτη περίοδο οι Bucks δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, είχαν όμως σκληράδα και αυτοπεποίθηση στην άμυνα κοντά στο καλάθι. Κι όταν ο Αντετοκούνμπο γύρισε προς τα τέλη της τρίτης περιόδου, έχτισαν ένα προβάδισμα 11 πόντων (68-57)

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι 76ers με ένα 13-0 και με ένα καλάθι του Harden το σκορ διαμορφώθηκε στο 86-84  που ήταν το πρώτο προσπέρασμα των γηπεδούχων μετά από το ξεκίνημα του αγώνα. Στην κρισιμότερη φάση του αγώνα ο  Matthews σκόραρε τρίποντο για το 88-89 στα 23.8” Χάρη σε καλές άμυνες από τον Grayson Allen και τον Jrue Holiday πάνω στον James Harden οι Bucks κατάφεραν και κέρδισαν τους Sixers 88-90.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αλλά και για τους 76ers ήταν ο James Harden με 31 πόντους (12/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) ενώ για τους Miwaukee Bucks πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 21 πόντους ( (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 1 λάθος σε 36 λεπτά)

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-30, 45-47, 63-73, 88-90

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΕΒΕΝΤΙ ΣΙΞΕΡΣ (Ντοκ Ρίβερς): Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάρις 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα), Εμπίντ 15 (5/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάξι 15 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Χάρντεν 31 (12/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Νιάνγκ, Χάουζ 4, Ριντ, Χάρελ, Τάιμπουλ, Μέλτον 9 (1)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γιάννης Αντετοκούνμπο 21 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 1 λάθος σε 36 λεπτά), Λόπεζ 17 (4/12 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 6 (2/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάρτερ 5 (1), Άλεν 12 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 6 (2), Ιμπάκα, Πόρτις 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χιλ 4, Μάθιους 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Φιλαντέλφια Σέβεντι Σίξερς: 31/59 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 21/42 δίποντα, 13/42 τρίποντα, 9/14 βολές, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη, 16 φάουλ

Oι Clippers επιβλήθηκαν με 97-103 των Lakers (όντες τυπικά φιλοξενούμενοι) νικώντας τους για 8η σερί φορά τα τελευταία χρόνια. Οι Clippers  μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν με 23-35 στην πρώτη περίοδο και 36-52 στην δεύτερη, αλλά οι Lakers απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα (56-56)

Στην τρίτη περίοδο οι Clippers ξέσπασαν και χάρη σε ένα σερί 17-0 ξέφυγαν εκ νέου με 65-80. Οι Lakers ωστόσο πάλι δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 89-87 στην τέταρτη περίοδο. Οι Clippers ωστόσο με νέο μίνι ξέσπασμα ξέφυγαν με 93-99 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε, μην κοιτώντας ξανά πίσω.

Ο Wall και o George είχαν από 15 πόντους για τους νικητές, με τον Leonard να έρχεται από τον πάγκο και να προσθέτει 14 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Lakers που τελείωσαν τον αγώνα με 9/45 τρίποντα, ο Lonnie Walker IV είχε 26 πόντους, ο Antony Davis 25 πόντους και ο Lebron  James 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Russell Westrbrook έμεινε στους 2 πόντους με 0/11 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-35, 56-56, 77-85, 97-103

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 25 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 20 (2/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουέστμπρουκ 2 (0/11 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Μπέβερλι 5 (1/6 τρίποντα), Γουόκερ 26 (2/9 τρίποντα), Ράιαν 5 (1), Τοσκάνο-Άντερσον 8 (1), Τζόουνς 2, Ριβς 4, Ναν (0/7 σουτ)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μόρις 14 (1), Πάουελ 9 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Ζούμπατς 14 (6/6 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τζάκσον 8 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Τζορτζ 15 (4/12 σουτ, 2/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπατούμ 1 (5 ριμπαουντ), Κόβινγκτον 2, Λέοναρντ 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λέοναρντ 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γουόλ 15, Μαν, Κένάρντ 11 (3)