Οι Pacers έκαναν τα εύκολα δύσκολα, είδαν μία διαφορά 11 πόντων να εξανεμίζεται στην τελευταία περίοδο, αλλά βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν εκ νέου την Heat, αυτή τη φορά στην παράταση με 109-106.

Η Indiana (19-22) σούταρε με 38,8%, ωστόσο ευστόχησε σε 15 τρίποντα, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με κορυφαίους τους Domantas Sabonis (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Myles Turner (16 πόντοι, 5 τάπες), Justin Holiday (15 πόντοι) και Doug McDermott (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) έκανε το 2-0 στις διαδοχικές αναμετρήσεις με το Miami στη Φλόριντα.

Από τη μεριά της Heat (22-21), η οποία υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα της έπειτα από 11 νίκες στους προηγούμενους 12 αγώνες, κορυφαίοι ήταν ο Bam Adebayo (29 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Jimmy Butler (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Ο Butler ήταν πάντως και ο μοιραίος στο φινάλε του κανονικού αγώνα, όταν είχε 1/2 βολές με 12,2’’ να απομένουν για τη λήξη, κι ενώ το Miami είχε ανατρέψει διαφορά 11 πόντων στα τελευταία 9 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-32, 49-57. 70-79, 98-98 (κ.α.), 106-109