Η εκπληκτική παράδοση που έχει ο Erik Spoelstra ανήμερα των Χριστουγέννων συνεχίστηκε για άλλη μια χρονιά. Ο Αμερικανοφιλιππινέζος προπονητής δεν έχει χάσει ποτέ σε Christmas Day και αυτό δεν συνέβη ούτε φέτος, καθώς η Heat επικράτησε εύκολα των Pelicans με 111-98 στο πρώτο, χρονικά, ματς της ημέρας και χάρισε στον Spoelstra την 8η νίκη σε ισάριθμα χριστουγεννιάτικα παιχνίδια!

Ο Duncan Robinson (23 πόντοι, 7/ τρίποντα) ήταν αυτός που έβαλε το νερό στο αυλάκι για την πρώτη φετινή νίκη των περσινών φιναλίστ, σημειώνοντας έξι από τα επτά τρίποντα του στο πρώτο ημίχρονο. Ο σούτινγκ γκαρντ της Heat έσπασε το ρεκόρ τρίποντων για ένα ημίχρονο (6/8) και ισοφάρισε το αντίστοιχο για χριστουγεννιάτικο αγώνα με τα επτά που έβαλε. Και φυσικά δεν ήταν μόνος του.

Ο Goran Dragic των περσινών Playoffs επανεμφανίστηκε, καθώς πέτυχε 18 πόντους και ήταν καθοριστικός στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ειδικά στο σημείο που οι “Pels” ροκάνισαν μία διαφορά 23 πόντων μέχρι τους πέντε. Πολύ περισσότερο δε από τη στιγμή που η ομάδα της Florida δεν είχε στο 2ο ημίχρονο τον Jimmy Butler, λόγω προβλήματος στον δεξιό αστράγαλο.

Ο Zion Williamson (32 πόντοι, 14 ριμπάουντ) ήταν σε attack mode όλο το απόγευμα και μαζί με τον Brandon Ingram (28 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Νέας Ορλεάνης, η οποία προηγήθηκε στο 6’ με 9-17, αλλά ξέχασε πώς να παίζει άμυνα από εκεί και πέρα. Από το 6’ έως το 17’ το Miami είχε 13/14 σουτ (!), προηγήθηκε με 40-28 στο 15’ χάρις σε ένα σερί 11-0 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 23 πόντους στο 19’ (61-38). Οι Pelicans βελτίωσαν την άμυνά τους στο 2ο ημίχρονο και κράτησαν μάλιστα την Heat χωρίς καλάθι για ένα διάστημα πέντε λεπτών, πλησιάζοντας στους πέντε πόντους (91-85 στο 40′). Μόνο που τα επόμενα πέντε λεπτά ήταν η σειρά τους να μην σημειώσουν άλλο καλάθι…

Από το 40’ έως το 45’ η ομάδα του Spoelstra έκανε ένα επιμέρους 16-3, εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (107-88) και έφτασε έτσι εύκολα στη νίκη, την 11η σε 13 χριστουγεννιάτικους αγώνες.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 66-53, 88-79, 111-98