Μέχρι την Κυριακή (11/4) όποτε οι Hornets έκλειναν την 3η περίοδο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, απλά δεν έχαναν. Όχι πια. Έπειτα από 22 συνεχόμενες νίκες σε παιχνίδια στα οποία μπήκαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο με το προβάδισμα, οι “σφήκες” ηττήθηκαν. Και υπεύθυνοι γι αυτό ήταν οι Hawks, που άλωσαν τη Charlotte με 105-101.

Ο Bogdan Bogdanovic πέτυχε 32 πόντους με 8/16 τρίποντα και ήταν ο κύριος λόγος που η Atlanta (29-25) ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στα τελευταία επτά λεπτά και νίκησε για πρώτη φορά φέτος τη Charlotte, παρά τις απουσίες των Trae Young, John Collins, Cam Reddish, Kris Dunn, Danilo Gallinari, De’Andre Hunter και Tony Snell!

Ο Clint Capela (20 πόντοι, 15 ριμπάουντ) ήταν επίσης εξαιρετικός για τα “γεράκια”, τα οποία μετρούν 6 νίκες στους τελευταίους 7 αγώνες (όλους εκτός έδρας) και προσπέρασαν τις “σφήκες” στην 4η θέση της Ανατολής.

Στην αντίπερα όχθη, ο Miles Bridges (23 πόντοι) και ο Terry Rozier (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ. Εντούτοις, οι απουσίες των Gordon Hayward, LaMelo Ball, Malik Monk φάνηκαν περισσότερο στους Hornets (27-25), που είχαν νικήσει δύο φορές στις αρχές Ιανουαρίου τους Hawks (113-105 και 102-94) και αυτό έμοιαζαν έτοιμοι να κάνουν όταν προηγήθηκαν με 92-82 στο 41’, αφήνοντας πίσω τους το αρχικό 7-24.

Τα “γεράκια” είχαν όμως διαφορετική άποψη…

Τα δωδεκάλεπτα: 20-33, 45-52, 77-75, 101-105