Ο Λεμπρον Τζέιμς είναι ο άνθρωπος που είναι γεννημένος για τους τελικούς και έχει τον τρόπο να οδηγεί τις ομάδες του στον δρόμο των επιτυχιών. Έτσι, στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής, οι Καβς ταξίδεψαν στην Ατλάντα, και κατάφεραν να φτάσουν στο 97-89, και στο break της έδρας των Χοκς, με το «καλημέρα» στην σειρά. Ωστόσο για να γίνει αυτό, εκτός από την εκπληκτική απόδοση του ΛεΜπρον Τζέιμς, έπρεπε ο JR Σμιθ να δημιουργήσει ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της ομάδας στα playoffs με 8/12, με αποτέλεσμα οι δυο τους να κρατήσουν όρθιους τους Καβς στο πρώτο ημίχρονο (51-51) και να τους φέρουν μπροστά με 67-85 στην τέταρτη περίοδο. Και όχι μόνο αυτό, ο σοβαρός τραυματισμός του Ντε Μάρε Κάρολ στο 43′, προκάλεσε πονοκεφάλους στο επιτελείο της Ατλάντα, καθώς σε προσπάθεια του για ντραιβ στην ρακέτα των Καβς, χτύπησε στο αριστερό του γόνατο, με αποτέλεσμα το ιατρικό επιτελείο των γηπεδούχων να τον στείλει άμεσα για εξετάσεις! Πολύ όμορφη στιγμή, που δείχνει και το μεγαλείο του ΛεΜπρον, ο τρόπος που εμψύχωνε τον Ντε Μάρε Κάρολ όταν αποχωρούσε υποβασταζόμενος από το παρκέ!

lebron-teague-hawks-cavs-0-1

Ωστόσο, και παρά τους -18 πόντους οι Χοκς δεν τα παράτησαν, και με μπροστάρη τον Κεντ Μπέιζμορ κατάφεραν να επιστρέψουν στο -4 (87-91) στα 57′, πριν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με ένα αυτοκρατορικό κάρφωμα γράψει το 87-93, και ουσιαστικά τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σκόραρε 31 πόντους με 12/26 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ο JR Σμιθ είχε 28 πόντους με 8/12 τρίποντα και 8 ριμπάουντ. Εξαιρετικά ποσοστά (5/7 σουτ, 10 ριμπ) με 14 πόντους είχε ο Τριστάν Τόμπσον, ενώ χαμηλά έμεινε ο Κάιρι Έρβινγκ με 10 πόντους (4/10 σουτ). Για τους Χοκς, τρομερός ήταν ο Τζεφ Τίγκ με 27 πόντους (11/24 σουτ, 1/6 τριπ., 4 ασίστ), ενώ 16 πόντους (8/12 σουτ, 7 ριμπ.) είχε ο Άλ Χόρφορντ. Ενέργεια έδωσε από τον πάγκο ο Κεντ Μπέιζμορ με 10 πόντους και 4/5 σουτ, ενώ πολύ άστοχος ήταν ο Πολ Μίλσαπ με 13 πόντους και 3/11 σουτ.