Οι Knicks ξεπέρασαν ούτως ή άλλως κάθε προσδοκία με την πορεία τους όλη τη χρονιά. Δεν αρκέστηκαν πάντως μόνο στην πρόκριση στα Playoffs για πρώτη φορά έπειτα από οκτώ χρόνια (2013). Με τη νίκη επί των Celtics (96-92) στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου, κατάφεραν και κάτι που φάνταζε αδιανόητο πριν από την έναρξη της χρονιάς: κατέκτησαν την 4η θέση στην ανατολική περιφέρεια!

Η ομάδα της Νέας Υόρκης ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 41-31, όσο δηλαδή… αναμένεται να έχουν και οι Atlanta Hawks (υποδέχονται στις 02:00 τους Rockets). Η ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στον 1ο γύρο των Playoffs (και νίκησαν τρεις φορές σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος) με πλεονέκτημα έδρας!

Οι Knicks δεν έπαιξαν καλά απέναντι στα… τρίτα της Βοστώνης και είδαν μία διαφορά 21 πόντων (75-54 στο 33’) να μειώνεται μέχρι τον έναν (93-92) με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Έκαναν όμως ό,τι χρειάστηκε στην άμυνα, προκειμένου να διασφαλίσουν τη νίκη, με τον Nerlens Noel να κόβει δύο σουτ στο τελευταίο λεπτό και να μαζεύει ένα σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ.

Ο Julius Randle (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ο Alec Burks (17 πόντοι), ο R.J. Barrett (22 πόντοι) και ο Reggie Bullock (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Knicks, οι οποίοι σημείωσαν τη 16η νίκη τους στα τελευταία 20 παιχνίδια.

Από τη μεριά των Celtics (36-36), οι οποίοι ήταν αδιάφοροι, έχοντας “κλειδώσει” την 7η θέση στην ανατολική περιφέρεια, ξεχώρισαν οι Jabari Parker (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Tremont Waters (17 πόντοι), ελλείψει των Jayson Tatum, Jaylen Brown, Evan Fournier, Kemba Walker, Marcus Smart, Tristan Thompson και Robert Williams.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-24, 54-39, 77-65, 96-92