Ο Jimmy Butler πέρασε σχεδόν απαρατήρητος για ένα ημίχρονο στο Madison Square Garden. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πάντως, έκανε τη διαφορά και η Heat επικράτησε στη Νέα Υόρκη των Knicks με 109-103, σημειώνοντας μόλις την 3η νίκη της στα τελευταία 10 παιχνίδια.

Ο Butler (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ) άγγιξε το τριπλ-νταμπλ και μαζί με τον Bam Adebayo (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και τον Tyler Herro (16 πόντοι) οδήγησαν το Miami (9-14) σε μία σημαντική νίκη, στο πρώτο από τα διαδοχικά παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

Από πλευράς Knicks (11-14), ο Julius Randle (26 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο εκπληκτικός Reggie Bullock (21 πόντοι, 7/14 τρίποντα) του πρώτου ημιχρόνου, έβαλε μόνο τρεις πόντους στο δεύτερο και η ομάδα του Tom Thibodeau δεν μπόρεσε να φτάσει τις 3 σερί νίκες παρά το καλό ξεκίνημα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 15-5 (5’), αλλά η Heat απάντησε με ντεμαράζ τρίποντων και ένα επιμέρους 3-16 που έκανε το σκορ 18-21 στο 8’. Οι δύο ομάδες άλλαξαν συνολικά 12 φορές το προβάδισμα μέχρι το 29’. Σε εκείνο το λεπτό πάντως το Miami προηγήθηκε 69-72 και δεν άφησε τους Knicks να προσπεράσουν ξανά.

Παρότι η Νέα Υόρκη ισοφάρισε τέσσερις φορές το σκορ στο 4ο δωδεκάλεπτο, η Heat δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, με τον Butler να βάζει τους πιο κρίσιμους (4) πόντους και να δίνει την ασίστ για το κάρφωμα του Olynyk που έκανε το σκορ 96-101 με 2,5 λεπτά να απομένουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-25, 59-60, 77-82, 103-109