Οι Knicks και η Magic δεν έχουν θέση ρεζερβέ στα Playoffs. Η αναμέτρηση που άνοιξε πάντως το πρόγραμμα της Martin Luther King Day, έμοιαζε βγαλμένη από την postseason. Και μάλιστα των 90s. Σε ένα ματς με πολύ “ξύλο” και κακές, νευρικές επιθέσεις (οι δύο ομάδες είχαν μαζί 60/173 σουτ, ήτοι 34,7%), οι Knicks ήταν εν τέλει αυτοί που επικράτησαν με 91-84.

Ο Julius Randle (21 πόντοι, 17 ριμπάουντ) ήταν πολύ άστοχος (5/19 σουτ), δήλωσε όμως “παρών” στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όπως και ο RJ Barrett (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ), οδηγώντας τη Νέα Υόρκη σε ένα σερί 9-0 μετά το σημείο που βρέθηκε πίσω στο σκορ (80-81) με 1’41’’ να απομένουν για τη λήξη.

Την ίδια ώρα το Orlando (6-8) στηριζόταν επί 48 λεπτά σχεδόν αποκλειστικά σε τρεις παίκτες, τον Nikola Vucevic (24 πόντοι, 14 ριμπάουντ), τον Terrence Ross (19 πόντοι) και τον Aaron Gordon (18 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ) χάνοντας εν τέλει το 6ο παιχνίδι στη σειρά. Για την ιστορία, στις 29 και 30/10/2017 καταγράφηκαν οι τελευταίες back-to-back νίκες (επί των Cavaliers και των Nuggets κατά σειρά) των Knicks μέχρι σήμερα…

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη για τους Knicks (7-8), οι οποίοι “σκούπισαν” σετ back-to-back αγώνων για πρώτη φορά έπειτα από τρία χρόνια και… 40 αποτυχημένες προσπάθειες στη σειρά! Και το έκαναν, παρότι σούταραν με ποσοστό 35,6% εντός πεδιάς και είχαν 5/27 τρίποντα. Κι όμως, ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το ματς.

Η ομάδα του Tom Thibodeau προηγήθηκε 17-9 στο 8’ χάρις σε ένα σερί 11-0 και παρά τα τραγικά ποσοστά της, όχι μόνο διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, αλλά ξέφυγε και με διαφορά 15 πόντων (66-51) στο 35’. Κάπου εκεί η Magic επανήλθε στη… ζωή. “Έτρεξε” ένα επιμέρους 7-22 στα επόμενα 7 λεπτά, ισοφάρισε το σκορ στο 42’ (73-73) και 1’41’’ πριν από τη λήξη προηγήθηκε με τυχερό τρίποντο του Ross (80-81).

Ακολούθησε όμως ένα μεγάλο καλάθι του Randle, άλλο ένα του Barrett και μερικές καλές άμυνες, που μαζί μερικές κρίσιμες ελεύθερες βολές οδήγησαν σε ένα σερί 9-0 στο πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-13, 47-38, 66-54, 91-84