Η πορεία των Knicks προς τα Playoffs δεν εμποδίστηκε ούτε από το… τέρας της φύσης που ονομάζεται Zion Williamson. Η Νέα Υόρκη ανέτρεψε διαφορά έξι πόντων στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Reggie Bullock 2,3’’ πριν από τη λήξη και στο έξτρα πεντάλεπτο κατέβαλε τους Pelicans με 122-112.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για τους Knicks (31-27), οι οποίοι επέκτειναν το μεγαλύτερό τους σερί από τη σεζόν 2013-14 (τότε είχαν κάνει 8 σερί νίκες) και παραμένουν σταθερά στην 6η θέση της ανατολικής περιφέρειας, στο ξεκίνημα ενός καθοριστικού homestand έξι αγώνων.

Ο Julius Randle (33 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα) έγινε ο πρώτος παίκτης των Knicks με τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια με 30 ή περισσότερους πόντους μετά τον Carmelo Anthony (το Φεβρουάριο του 2014), αλλά τον τίτλο του κορυφαίου αξίζει λίγο περισσότερο ο Derrick Rose. Ο 33χρονος γκαρντ πέτυχε 23 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και οι Νεοϋορκέζοι είχε +22 όσο πάτησε το παρκέ, βάζοντας το χεράκι του σε μία σειρά κρίσιμων φάσεων.

ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΤΟΥ DERRICK ROSE

Με το σκορ 93-99 και δύο λεπτά να απομένουν, ο Rose σκόραρε με λέι-απ (95-99), στη συνέχεια έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (98-101) στο 1’30’’ και μετά τις 2/2 βολές του Bledsoe στα 7,8’’ (100-103), έδωσε την ασίστ για το τρίποντο του Bullock που ισοφάρισε το σκορ (103-103). Και δεν σταμάτησε εκεί. Στην τελευταία επίθεση ο Rose έκοψε το σουτ του Bledsoe και στην πρώτη κατοχή της παράτασης έκλεψε τη μπάλα και σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο. Οι υπόλοιποι ανέλαβαν από εκεί και πέρα…

Η Νέα Ορλεάνη (25-32), από την άλλη, μετά την 3η σερί ήττα της (και 2η από τους Knicks σε διάστημα πέντε ημερών) έμεινε ακόμα πιο πίσω στη μάχη που δίνει να προλάβει το play-in tournament για τα Playoffs. Ο Zion Williamson (34 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν πάντως συγκλονιστικός στο πρώτο του παιχνίδι στο Madison Square Garden, ενώ μεγάλη ώθηση στους Pelicans έδωσε στο 2ο ημίχρονο ο Eric Bledsoe, που πέτυχε 20 από τους 22 πόντους του μετά την ανάπαυλα.

Ο Bledsoe πέτυχε 10 πόντους σε 2’21” και βοήθησε τους Pelicans να κάνουν ένα επιμέρους 2-15 και να μετατρέψουν το 57-42 (24′) σε 59-57 στο 27‘. Οι “πελεκάνοι” προηγήθηκαν μάλιστα έπειτα από πολλή ώρα στο 32′ (71-72) και στο 45′ απέκτησαν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς (92-99). Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στον Derrick Rose.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 57-44, 79-79, 103-103 (κ.α.), 122-112