Οι Raptors ήταν άλλο ένα εμπόδιο στο δρόμο των Knicks προς τα Playoffs. Και το ξεπέρασαν κι αυτό. Οι Νεοϋορκέζοι μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο στην 4η περίοδο, δημιούργησαν διαφορά 16 πόντων στο 39’ και νίκησαν εν τέλει εύκολα τους Raptors 120-103, συνεχίζοντας την… τρελή φετινή κούρσα τους.

Με την 9η συνεχόμενη νίκη τους οι Knicks (34-27) ισοφάρισαν το 2ο μεγαλύτερο σερί τους τα τελευταία 25 χρόνια, το σημαντικότερο πάντως είναι ότι συνεχίζουν να βρίσκονται στην 4η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με μόνο 11 παιχνίδια να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Tom Thibodeau σούταρε με ποσοστό 61,0% στο 1ο ημίχρονο και με 56,0% συνολικά, είχε πάλι εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (51,6%, ήτοι 16/31), κυριάρχησε στους αιθέρες (44-33 τα ριμπάουντ) και είχε κορυφαίους τους Julius Randle (31 πόντοι, 10/17 σουτ, 10 ριμπάουντ), RJ Barrett (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Derrick Rose (19 πόντοι, 7/10 σουτ, 7 ασίστ) και Reggie Bullock (16 πόντοι).

Το Toronto (25-35), από την άλλη, βασίστηκε -ως συνήθως- στο μακρινό του σουτ. Όσο έμπαιναν τα τρίποντα, ήταν “μέσα” στο ματς, διεκδικούσε τη (5η συνεχόμενη) νίκη. Όταν σταμάτησε να βρίσκει ελεύθερα σουτ ή να τα χάνει, το παιχνίδι γλίστρησε από τα χέρια του…

Κι ας είχε σε πολύ καλή μέρα τους Pascal Siakam (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Fred Van Vleet (27 πόντοι, 11 ασίστ) και OG Anunoby (27 πόντοι). Κι ας έκανε μόνο 7 λάθη σε όλο το παιχνίδι, μοιράζοντας παράλληλα 31 ασίστ. Κι ας ευστόχησε 17 φορές από την περίμετρο (σε 44 προσπάθειες).

Νομοτελειακά, στο τέλος η ομάδα του Nick Nurse θα έχανε. Πολύ απλά διότι οι Knicks παίζουν καλύτερα από οποιαδήποτε ομάδα στο ΝΒΑ εδώ και λίγο καιρό.

Οι Raptors έβλεπαν την πλάτη των γηπεδούχων σταθερά από τα μέσα της πρώτης περιόδου και ύστερα. Μέχρι που προσπέρασαν με 69-70 στο 28’ (για πρώτη φορά μετά το 19-20) και λίγο αργότερα με 71-73. Η ευδαιμονία των Καναδών δεν διήρκεσε πολύ όμως.

Έπειτα από 14 αλλαγές προβαδίσματος στα πρώτα τρία δωδεκάλεπτα, ο πάγκος των Knicks έκανε τη διαφορά. Μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά η ομάδα του Thobodeau “έτρεξε” ένα επιμέρους 14-3, ξέφυγε με 102-86 στο 39’ και στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε το δρόμο του…

Τα δωδεκάλεπτα: 30-26, 64-59, 88-83, 120-103