Τι άλλο να κάνει πια το παιδί θαύμα του Ευρωπαϊκού αλλά και Παγκοσμίου μπάσκετ; Ο Luka Doncic ήταν για ακόμα μια φορά εξωπραγματικός στην πορεία του στο ΝΒΑ και πετυχαίνοντας ένα τριπλ νταμπλ με 60 πόντους όχι απλά ώθησε την ομάδα του, τους Dallas Mavericks (19-16), να λυγίσουν στην παράταση με 126-121 τους New York Knicks (18-17) σε ένα ματς όπου ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ (αλλά και με εννιά πόντους στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα) αλλά έγραψε και ιστορία!

Ουσιαστικά, ο Σλοβένος σούπερ σταρ κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα αυτόν κόντρα στη Νέα Υόρκη πετυχαίνοντας 60 ολόκληρους πόντους με συγκλονιστικά ποσοστά ευστοχίας (21-31 σουτ εντός πεδιάς, 2-6 τρίποντα, 16-22 βολές), 21 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη αλλά και πέντε φάουλ βιώνοντας το κορυφαίο βράδυ της ήδη… τρομακτικής πορείας του στις ΗΠΑ!

Μάλιστα, εκτός του ότι κατάφερε να γίνει ο πρώτος παίκτης στα τόσα χρόνια και δεκαετίες που ολοκληρώνει ένα παιχνίδι με 60+ πόντους, 20+ ριμπάουντ και 10+ ασίστ, ο Doncic κατάφερε να μπει με τα δύο career highs του σε σκοράρισμα και δημιουργία σε ένα πολύ κλειστό κλαμπ που μέχρι πρότινος υπήρχαν μονάχα οι Wilt Chamberlain και Elgin Baylor αναφορικά με τα τριπλ νταμπλ με 50+ πόντους και 20+ ριμπάουντ, με τον ήδη θρύλο των Mavericks να τους προσπερνάει μάλιστα και ως ο πιο νέος που υλοποιεί κάτι αντίστοιχο όντας μόλις 23 ετών ακόμα. Ταυτόχρονα, έγινε και ο πρώτος γκαρντ που τελειώνει ένα ματς ΝΒΑ με 60+ πόντους και 20+ ριμπάουντ. Από όπου και αν το πιάσεις, ο Doncic χάρισε προς πάσα κατεύθυνση μια από τις καλύτερες βραδιές όλων των εποχών…

Θέλετε κι’ άλλο;

Με το σκορ στο 112-115 υπέρ των Knicks με μόλις 4 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Doncic ευστοχεί στην πρώτη βολή για το 113-115, χάνει επίτηδες τη δεύτερη και μετά με το… έτσι θέλω έστειλε το ματς στην παράταση με ένα… τρελό καλάθι.