Το παιχνίδι που “άνοιξε” την αυλαία στο “μαγικό” κόσμο του ΝΒΑ, στο πλαίσιο της επιστροφής του κορυφαίου πρωταθλήματος στον πλανήτη, είχε νικητές τους Utah Jazz κόντρα στους New Orleans Pelicans με το σκορ να λήγει 106-104.

Το παιχνίδι μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου φάνηκε πως είχε μετατραπεί σε μονόλογο, ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι Pelicans είχαν μπει αποφασισμένοι να πάρουν το “ροζ φύλλο αγώνα”. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι Jazz παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να φτάσουν μάλιστα να προηγούνται με 3 πόντους (100-97) περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη, ενώ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ.

Παρά την τρομερή ευστοχία του J.J. Redick, οι Jazz βρήκαν τη λύση στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Rudy Gobert. O Donovan Mitchell πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό “drive” και βρήκε τον Γάλλο σέντερ μόνο του. Εκείνος αστόχησε, αλλά είχε δεχτεί φάουλ. Ο Gobert ήταν εύστοχος στις δύο ελεύθερες βολές και ο Brandon Ingram δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην προσπάθειά του να “κλέψει” τη νίκη με ένα “buzzer beater”.

Για τους νικητές Jazz ξεχώρισαν αρκετοί παίκτες, καθώς υπήρξε “πολυφωνία” στην επίθεση. Ο Jordan Clarkson σημείωσε 23 πόντους, o Donovan Mitchell 20, ο Mike Conley 20 και ο Rudy Gobert έκανε “double double”  με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι Pelicans είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Brandon Ingram που αποδείχθηκε “μοιραίος” χάνοντας το τελευταίο σουτ. Ωστόσο πρόσθεσε 23 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ. Επάξια δίπλα του στάθηκαν οι J.J. Redick με 21 και Jrue Holiday με 20 πόντους αντίστοιχα.

New Orleans PelicansUtah Jazz 104106

Οι Lakers ήταν οι μεγάλοι νικητές του ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων από το Los Angeles αφού επικράτησαν επί των Clippers με 103-101

Έχοντας ως “οδηγό” τον Anthony Davis, αλλά και με την εκπληκτική παρουσία του LeBron James οι “Λιμνάνθρωποι” κατάφεραν να “λυγίσουν” την αντίσταση της ομάδας του coach Doc Rivers.

Στην πρώτη περίοδο του αγώνα, οι Lakers μπήκαν στο γήπεδο σαφώς καλύτερα από τους Clippers και με σταθερούς ρυθμούς και καλή άμυνα “έχτισαν” μια ικανοποιητική διαφορά, αυτή των 12 πόντων (35-23). Στη συνέχεια και λίγο πριν οι δύο ομάδες περάσουν στα αποδυτήρια η ομάδα των Clippers με “οδηγούς” τους Kawhi Leonard και κυρίως τον Paul George, μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους (54-52).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο και οι δύο ομάδες δεν “άνοιξαν” ούτε τη διαφορά, ούτε και το σκορ. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικά. Με ένα εύστοχο τρίποντο του Paul George 1:46′ πριν το τέλος, η διαφορά πήγε στο +1 υπέρ των Lakers, αν και βρισκόντουσαν μπροστά μέχρι και με 9 (96-87) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Η συνέχεια άνηκε στον “Βασιλιά”. Με ένα εξαιρετικό “drive” έβαλε ξανά στο +3 την ομάδα του, αλλά ο George είχε και πάλι την απάντηση. Ο LeBron James 12,8′ πριν από το τελικό σφύριγμα, μάζεψε το ριμπάουντ από το δικό του σουτ και έβαλε μπροστά τους Lakers. Ο George ήταν άστοχος με κακές συνθήκες για το τελευταίο σουτ του παιχνιδιού, και έτσι οι Los Angeles Lakers ήταν οι μεγάλοι νικητές του ντέρμπι από το L.A. με 103-101.

Για τους Lakers ξεχώρισε ο Anthony Davis που “σταμάτησε” στους 34 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Επάξια δίπλα του στάθηκαν οι Kyle Kuzma και LeBron James που σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος, με τον “King” James να μαζεύει και 11 ριμπάουντ και να δίνει 7 ασίστ.

Από την άλλη, οι Clippers είχαν σε εξαιρετική βραδιά το “δίδυμο” Paul George και Kawhi Leonard. O George “σταμάτησε” στους 30 πόντους έχοντας ευστοχήσει σε 6 σουτ τριών πόντων, ενώ ο Leonard σημείωσε 28 πόντους.

Los Angeles LakersLos Angeles Clippers 103101

Η Βαθμολογία

ΑΝΑΤΟΛΗ

1.Milwaukee Bucks (65 αγώνες, 53 νίκες, 12 ήττες)
2.Toronto Raptors (64 αγώνες, 46 νίκες, 18 ήττες)
3.Boston Celtics (64 αγώνες, 43 νίκες, 21 ήττες)
4. Miami Heat (64 αγώνες, 41 νίκες, 23 ήττες)
5.Ιndiana Pacers (65 αγώνες, 39 νίκες, 26 ήττες)
6.Philadelphia 76ers (64 αγώνες, 38 νίκες, 26 ήττες)
7.Brooklyn Nets (64 αγώνες, 30 νίκες, 34 ήττες)
8.Orlando Magic (65 αγώνες, 30 νίκες, 35 ήττες)
9.Washington Wizards (64 αγώνες, 24 νίκες, 40 ήττες)
10.Charlotte Hornets (64 αγώνες, 22 νίκες, 42 ήττες)
11.Chicago Bulls (65 αγώνες, 22 νίκες, 43 ήττες)
12.Detroit Pistons (65 αγώνες, 20 νίκες, 45 ήττες)
13.New York Knicks (65 αγώνες, 20 νίκες, 45 ήττες)
14.Αtlanta Hawks (66 αγώνες, 20 νίκες, 46 ήττες)
15.Cleveland Cavaliers (65 αγώνες, 19 νίκες, 45 ήττες)

ΔΥΣΗ

1.Los Angeles Lakers (64 αγώνες, 50 νίκες, 14 ήττες)
2.Los Angeles Clippers (65 αγώνες, 44 νίκες, 21 ήττες)
3.Denver Nuggets (64 αγώνες, 43 νίκες, 21 ήττες)
4.Utah Jazz (65 αγώνες, 42 νίκες, 23 ήττες)
5.Ηοuston Rockets (64 αγώνες, 40 νίκες, 24 ήττες)
6.Oklahoma City Thunder (64 αγώνες, 40 νίκες, 24 ήττες)
7.Dallas Mavericks (66 αγώνες, 39 νίκες, 27 ήττες)
8.Memphis Grizzlies (65 αγώνες, 32 νίκες, 33 ήττες)
9.Portland Trail Blazers (66 αγώνες, 29 νίκες, 37 ήττες)
10.Sacramento Kings (64 αγώνες, 28 νίκες, 36 ήττες)
11.Νew Orleans Pelicans (65 αγώνες, 28 νίκες, 37 ήττες)
12.San Antonio Spurs (63 αγώνες, 27 νίκες, 36 ήττες)
13.Phoenix Suns (65 αγώνες, 26 νίκες, 38 ήττες)
14.Minnesota Timberwolves (64 αγώνες, 19 νίκες, 45 ήττες)
15.Golden State Warriors (65 αγώνες, 15 νίκες, 50 ήττες)