Στα δύο μοναδικά ματς της χθεσινής βραδιάς (28/4) στο ΝΒΑ, οι Golden State Warriors και οι Milwaukee Bucks κατάφεραν να κλείσουν τις εκάστοτε σειρές τους κόντρα σε Denver Nuggets και Chicago Bulls, αντίστοιχα, με νίκες στην έδρα τους για το Game 5, όπου αμφότεροι έκαναν το 4-1 περνώντας στα ημιτελικά.

Οι “Πολεμιστές” της Καλιφόρνια είδαν τον Stephen Curry να βρίσκεται σε μια απίθανη βραδιά στο δεύτερο ημίχρονο της μονομαχίας και πετυχαίνοντας τους 20 από τους 30 πόντους του σε αυτό το διάστημα -οι 11 στην 4η περίοδο μονάχα- με 6-11 εντός πεδιάς σουτ, 3-5 τρίποντα και 5-6 βολές οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της πρόκριση στα ημιτελικά από το 2019, όταν και έφτασε ξανά μέχρι τους Τελικούς.

Ο απόλυτος X Factor όμως των νικητών του Steve Kerr, ο οποίος έγινε ο κορυφαίος εν ενεργεία προπονητής στη λίγκα αναφορικά με τις κερδισμένες σειρές φτάνοντας τις 19 (μαζί με τον coach Eric Spoelstra στην κορυφή), δεν ήταν άλλος από τον Gary Payton II, που με μεγάλες φάσεις σε άμυνα και επίθεση (10 πόντοι στην 4η περίοδο/ +10 στο σε αυτό το διάστημα) έθεσε την ομάδα του σε ρόλο πρωταγωνιστή πάρα τα όποια προβαδίσματα των φιλοξενούμενων.
Από την άλλη μεριά, ο Nikola Jokic ήταν τρομερός με 30 πόντους (12-18 σουτ, 0-2 τρίποντα, 6-8 βολές), 19 ριμπάουντ (τα 3 ήταν επιθετικά), 8 ασίστ αλλά και 3 αθροιστικά κλεψίματα και τάπες, αλλά δεν κατάφερα να αποφύγει τον αποκλεισμό…

Στα ημιτελικά, το Golden State θα περιμένει τον νικητή της σειράς μεταξύ των Memphis Grizzlies και των Minnesota Timberwolves.

Τα 12λεπτα: 30-25, 48-48, 70-78, 102-98

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.